неділя, 30 березня 2014 р.

Особистісна зорієнтованість з врахуванням індивідуальних особливостей дітей у навчально-виховному процесі

Відділ освіти
Маловисківської райдержадміністрації
Районний методичний кабінет
Кіровська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Особистісна зорієнтованість
з врахуванням індивідуальних
 особливостей дітей
 у навчально-виховному процесі

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Картінки\IMG 13.jpg

З досвіду роботи вчителя початкових класів
Кіровської загальноосвітньої школи І-ІІІст.
Туніченко Світлани Григорівни

2012р.

Зміст



1.             Характеристика автора ……………………2

2.             Опис змісту досвіду ……………………….3

3.             Бібліографія ……………………………… 13

4.             Додатки ……………………………………14


 












         Туніченко Світлана Григорівна працює в даній школі з 1991 року. Має добру теоретичну і методичну підготовку, володіє різними методами впливу на учнів, уміло поєднує навчання й виховання. Кожен її урок -- сходинка в оволодінні мовними навичками, новий крок у досягненні великого мистецтва спілкування. Світлана Григорівна працює над проблемою «Особистісна зорієнтованість з врахуванням індивідуальних особливостей учнів у навчально-виховному процесі». На уроках читання вчитель знайомить дітей  із творчістю письменників, розвиває читацький інтерес, їхні уміння розуміти прочитане, виховує почуття правдивості, доброго ставлення один до одного й поваги до праці. На уроках математики систематично в різних варіантах проводить усний рахунок, учить аналізувати задачі, розвиває логічне мислення. Використовує картки, таблиці, створює ігрові ситуації, практикує взаємоопитування та взаємооцінювання. Успішно здійснює на уроках індивідуальний підхід до учнів, розвиває в них самостійність мислення і творчості, використовує інтерактивні та комп’ютерні технології .
     Світлана Григорівна – постійно в творчому пошуку нових форм роботи, в прагненні до вдосконалення професійної майстерності. Неодноразово, її вихованці  брали участь в районному конкурсі «Дзвіночок», де займали призові місця .  Своїм педагогічним досвідом щиро ділиться із своїми колегами. Керівник методичного об’єднання вчителів початкових класів, бере активну участь у методичній  роботі, педагогічних семінарах і педрадах, багато років очолює профспілкову організацію школи,  за активну роботу нагороджена почесною грамотою Федерації профспілок Кіровоградської області, за високу результативність у роботі, високий професіоналізм, значний особистий внесок у справу навчання і виховання підростаючого покоління нагороджена почесною грамотою управління освіти і науки Кіровоградської ОДА. Депутат Кіровської сільської ради. Активна, толерантна, творча людина. Користується заслуженим авторитетом серед учнів, колег і жителів села. 

Як поле засівається зерном,
  Так наша нива — розумом, красою і добром.
                                                 А ми покликані ці зерна проростити —
                                                                     В дитячих щирих душах відродити.

Китайський педагог Конфуцій понад 2400 років тому сказав:
     Те, що я чую, я забуваю.
     Те, що я бачу, я пам’ятаю.
     Те, що я роблю, я розумію.
     Ці три прості твердження обґрунтовують необхідність використання нових методів навчання. І якщо змінити ці слова великого педагога, можна сформулювати педагогічне кредо кожного вчителя.
      Те, що я чую, я забуваю.
      Те, що я бачу і чую, я трохи пам’ятаю.
      Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
       Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.
       Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.
         Я, Туніченко Світлана Григорівна, працюю вчителем початкових класів 24 роки. Все те, що  чула, бачила, набувала педагогічної майстерності і досвіду передових педагогів,  зараз передаю своїм колегам, а найголовніше своїм маленьким друзям – учням. Учні — мої помічники. Ми разом творимо, разом сумуємо з приводу невдач і разом радіємо успіхам.
Така дісталась вже нам робота,
Є в ній і радість, та є й турбота,
Є вічний пошук, безсонні ночі.
Та гріють душу дитячі очі. Н.П.Уткіна
         Одним із принципів реалізації Державної Національної програми “Освіта (Україна - XXI століття)” є гуманізація освіти, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності, у найповнішому розкритті її здібностей та задоволенні різноманітних освітніх потреб .
        Закон України “Про загальноосвітню середню освіту” (стаття 5) серед першочергових завдань загальної середньої освіти проголошує “виховання громадянина України, формування особистості учня, розвиток його здібностей і обдарувань” тощо .
        Згідно з цим принципом на сучасному етапі розвитку системи освіти відбувається перехід до особистісно зорієнтованого навчання, мета якого -- створення максимально сприятливих умов для розвитку і саморозвитку особистості учня, виявлення та активного використання його індивідуальних особливостей у навчальній діяльності. Такий підхід має сприяти більш цілеспрямовану, гармонійному розвитку школяра, громадянина і творчої особистості.
           Перед сучасною початковою школою стоїть завдання сприяти становленню дитини як неповторної індивідуальності, розвивати її творчий потенціал, прагнення до самостійної пізнавальної діяльності. Софія Русова говорила: “У вселюдському житті тільки той народ бере перемогу, який має найкращу школу” . Актуальними є ці слова видатного педагога і в наш час.
      Необхідно будувати нову школу, школу діалогу, яку творять самі діти спільно з учителями. У цьому сенсі є актуальним особистісно-орієнтований підхід.
       Тому провідною ідеєю моєї педагогічної роботи є особистісна зорієнтованість з врахуванням індивідуальних особливостей дітей у навчально-виховному процесі. Забезпечення комфортних, безконфліктних та  безпечних умов для розвитку особистості учня, реалізації природних потенціалів.
       Вчити, виховувати, розвивати дитину важко, відповідально, але й радісно. На наших очах відбувається справжнє диво: з невмілого, невпевненого в собі малюка виростає особистість, яка мислить, аналізує, доводить свою думку, аргументує. Усі ми хочемо бачити дитину розумною, сильною, здоровою. Але на жаль, для нашої школи, так як і для інших шкіл, характерні складні умови проживання родин наших учнів, скрутне фінансове становище, безробіття. Щоб правильно визначити мету, зміст, організаційні форми роботи класу треба враховувати реалії сьогодення.
       У своїй роботі я користуюся методиками, які формують творчу, мислячу особистість дитини, її самобутність і самоцінність.
        Навчально-виховний процес організовую так, щоб він відповідав вимогам  сучасності:
— мав особистісно орієнтовану спрямованість;
— диференціацію навчання;
—  забезпечував реалізацію діяльнісного підходу до мовленнєвого розвитку особистості.
       Процес навчання планую таким чином. Це парна співпраця, робота трійками (сусід ліворуч, сусід праворуч); пошук і дослідництво, організація роботи за інтересами, поштовх до творчості, критичного мислення.
       Особливу увагу надаю груповій співпраці. Тому що, діти вчаться співробітничати (слухати, підтримувати розмову, домовлятися), стають друзями (допомагають одне одному), при цьому використовують модулі відповіді „Я вважаю, що...”, „На мою думку...”, „Я підтримую думку...”, „Я не згоден з думкою...”, „Я змінив свою думку...”
     На  початку уроку читання (та й на інших уроках) створюю емоційний, позитивний настрій кожної дитини на подальшу роботу:
   -- Доброго дня! Я рада, що ви тут з нами! Посміхніться мені, а тепер один одному. Який у вас настрій? (Діти підходять до „сонечка”, якщо гарний настрій або до „хмаринки”, якщо поганий настрій; пояснюють свій настрій.)
     Щоб на уроці виникло співробітництво, діти мають усвідомити мету навчальної діяльності, тому я інформую учнів, що вони робитимуть на даному уроці, залучаючи до цього самих учнів.
 -- Сьогодні на уроці ви повинні бути активні, старанні, творчо і швидко  працювати,  допомагати один одному, щоб одержати високий рівень знань.
   -- Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від цього уроку?
      Методами реалізації етапів орієнтації та цілевизначення можуть бути актуалізація, інтрига, ігрова ситуація, проблема.
1 .–На цьому уроці ми починаємо ознайомлення із творами нового розділу, назву якого ви зараз розшифруєте ...рат... Літе... зки...урні...ка...
                                                    Асоціативний кущ
 – Давайте пригадаємо, які є казки?
(Народні і авторські, українські і зарубіжні)
2.  Відгадування загадки.
          Вдень мовчить, вночі гарчить,
Хто до господаря йде, знати дає. (Собака)
—   У кого з вас є собака? Розкажіть про нього.
 — Які бувають собаки? Чи хотілося б вам зустріти казкового собаку?

 
3.  Гра „Дешифрувальник”.

   1                2             3              4              5               6              7               8                  9                а б в         г д е       є ж з      и і ї й      к л м н    о п р с     т у ф х     ц ч ш      щ ь ю я

          –  Розшифруйте вислів, який має такий цифровий код: 5,4,7,2,6,1,7,7,6,5,1;5,1,3,5,1 – літературний жанр. (Літературна казка).
— Хто складає літературні казки? Чим літературні казки відрізняються від народних? Казки , яких авторів ви читали? Хто є дієвими особами цих казок? Яка казка подобається вам найбільше? Чому?
     Однак розумію, що процес навчання – це не безперервна радість. Не все може бути цікавим у навчанні. Як говорив К.Д.Ушинський: „...привчити дитину робити не тільки те, що її цікавить, а й те, що не цікавить, робити заради приємності виконати свій обов’язок”.
     У своїй роботі використовую завдання, які приваблюють учнів самим змістом. Наприклад, пара  „Дослідників”  — підготувала відомості про письменника Івана Франка, Лесі Українки та ін. Група „Бібліотекарів” — підготувала виставку книг і журналів. Кожна пара чи група  презентуйте свою роботу. Це дає змогу учневі бути дослідником, який самостійно здобуває знання, має змогу зіставляти, порівнювати, шукати і знаходити істину, доводити свої аргументи під час спілкування зі своїми однокласниками та з учителем.
          Вивчаючи розділ „Літературні казки” на уроках використовувала   
  дві – три інтерактивні вправи. Добирала такі вправи, які давали б учням   
  „ключ” до засвоєння теми та критичного мислення. Це програма „Крок
  за кроком” – ранкові зустрічі;  модулі самооцінки і відповіді учнів;
  очікування від уроку; асоціативний кущ;  робота в парах і групах;
  читання з передбаченням;  порушення послідовності; інсценізація казки;
  вільне письмо;  дискусія; тестування;  диференційований підхід та 
  емоційний стан учнів.
      Використовуючи різноманітні завдання, що стимулюють розвиток особистості учня, кожна дитина має  змогу реалізуватися в тій чи іншій діяльності, розкрити свої здібності, виявити й показати найменші досягнення та успіхи. Моїм учням подобаються такі види діяльності, які дають їм матеріал для роздумів, фантазування, виявити ініціативу й самостійність, спілкуватися, спільно приймати рішення, робити вибір і відповідати за нього.
       Одне з важливих завдань  педагогічної роботи є контроль за роботою дітей з метою запобігання конфліктів, суперечок. У пригоді стають „Класні правила”, які учні самі створили і намагаються їх менше порушувати.
      Формую в учнів критичне мислення, здатність висловлювати власну думку та поважати думки інших, спілкуватися. Саме критичне мислення розраховане на вдумливий, творчий процес пізнання світу та вирішення проблем.
      Для підтримання інтересу дітей до навчання завжди відзначаю не тільки тих, хто був найактивнішим, а й тих, хто старанно працював, придумав цікаве завдання до прочитаного. Це допомагає виховувати у дітей почуття радості за свої успіхи.
     Часто відводжу роль оцінювачів учням, які вже в 4 класі добре вміють аналізувати свої відповіді та відповіді  своїх товаришів, оцінювати їх. Це сприяє  розвиткові самоповаги, обмінюватися думками, формує почуття особистої гідності.
      Застосовування інтерактивного навчання здійснюю шляхом використання фронтальних та кооперативних форм організації навчальної діяльності учнів, інтерактивних ігор та методів. Це найбільш  використанні форми:
— при фронтальній формі роботи такі технології: мозкова атака, мікрофон, асоціативний кущ;
— при кооперативній формі навчання: робота в парах, в малих групах, коло       ідей;
— інтерактивні ігри: „Драматизація”, „Рольова гра”;
— технології навчання у дискусії: метод „Прес” — позиція: „ Я вважаю, що...”, обґрунтування: „...тому, що”,  приклад: „Наприклад...”,   висновок: „Таким чином ... Отже...”.
       Для ефективної співпраці учня і вчителя на уроках я використовую на початку дня методи з  програми „Крок за кроком” — це „Ранкові зустрічі”, щоб створити емоційний, позитивний настрій кожної дитини на подальшу роботу, вибираємо  в колективі  „Особу дня”. Це підвищує відповідальність, самовираження, самовдосконалення учнів.
      У наш час, коли йде становлення молодої Української держави, у різних сферах життя відбуваються зміни: пошуки нових шляхів удосконалення форм і методів виховної роботи серед підростаючого покоління. Тому творчо використовуючи думки  педагогів-новаторів, постійно відбираю найцінніше й прийнятне для роботи з своїми вихованцями.
       У своїй виховній роботі  поєдную традиційні, нетрадиційні та інтерактивні форми і методи роботи. На допомогу приходять досвід відомих вчених: Я.А.Коменського, В.О.Сухомлинського, К.Д.Ушинського, А.С.Макаренка, О.Я.Савченко, С.Русової та багатьох інших.
       Основним моїм  поглядом  на виховання дітей є забезпечення принципу наступності у виховному процесі  в дошкільному закладі, початковій школі, у середній школі. Що є новим зерном у вихованні. Відповідна дошкільна підготовка, як зазначає, О.Я.Савченко, передбачає добре розвинені: ігрову діяльність, усне мовлення, рухову і просторову координацію, дрібну моторику, окомір; вміння співпрацювати з вчителем, товаришами. А початкова школа враховує набуте дитиною в дошкільному віці і  цілеспрямовано продовжує його розвитку.  На жаль  цей ланцюжок наступності від дошкільного закладу до початкової школи почав реалізуватися в нашому закладі лише з 2010 року. Тому  раніше практикувала  в школі підготовку  дітей дошкільного віку до школи. Проводила з ними заняття, використовуючи новітні технології. Це ранкові зустрічі, знайомство, ігри , малювання, ліплення та інші види роботи, які згуртовують учнівський колектив. Для мене важливо з раннього віку закласти такий фундамент рухомості дитини, який би виховував уміння проявити ініціативу в організації  життя класу. Тому моїм педагогічним кредо є цінування цієї ініціативності, довіра до дітей і орієнтація в роботі на їх  інтереси та їх бажання, забезпечення найсприятливіших умов соціалізації особистості.
      У роботі використовую методи виховної роботи:
·              пояснення;
·              розповідь („Та земля мила, де мати народила ” ,  „Допомога людям у біді”);
·              бесіда ( „Колектив починається з мене”, „Моя земля – земля моїх батьків”, „Добре слово душу зігріває, життя пробуджує”, „ Великий дім --держава ” та інші);
·              доручення (класні – черговий, особа дня, домашні – допомога старшим, меншим);
·               приклад;
·              самооцінка.
Форми виховної роботи:
·               класні години („Чесним треба бути всюди”, „Лицарський турнір”, „Твій обов’язок у сім’ї”);
·              родинні свята („Посвята в козачата”, „Матусине свято”, „Тато, мама і я – дружна сім’я”, „Кумири та кумирчики”, „Міс-україночка”) ;
·              конкурси ерудитів  ( інтелектуальна гра „Щасливий випадок”, „Поле чудес”);
·              конкурси малюнків, учнівської творчості („Край, де я живу”, „ Світ очима дітей”, „Учнівська творчість”,  „Кіровська школа має таланти”);
·              колективна творча справа (створення проектів „Вшанування Т.Г.Шевченка”,  „Доброта потрібна людям” – 3-4клас, „ Правила дорожнього руху”);
·              відвідування сільської бібліотеки („Посвята в читачі”);
·              спортивні змагання між класами (конкурс-гра „ Здоров’я маємо—не дбаємо… ”, „ В гостях у Сонечка на галявині Здоров’я ”).
    Весь цей комплекс форм і методів роботи дає мені змогу виховувати багатогранну, всебічно-розвинену особистість, достойного громадянина України. І я горда за своїх вихованців. Адже мої учні беруть активну участь не тільки в шкільних конкурсах, а й в районних ( „Дзвіночок ”, олімпіадах, спортивних змаганнях).
    Важливим питанням є стан справ у сім’ї. Адже робота з батьками – це один з основних напрямків виховної роботи класного керівника.
     Соціальні психологи стверджують, якщо сім’я зацікавлена у вихованні особистості дитини, то сили потроюються. Адже цей розвиток успішний лише завдяки спілкуванню, взаєморозумінню і співпраці з батьками .
      У початкових класах є родини, які не працюють за відсутності роботи, малозабезпечені, неблагонадійні. І це ускладнює роботу з батьками. Але батьківський актив є опорою у моїй  роботі . Він допомагає організувати родинні свята, екскурсії, ремонти класу.
Для того, щоб батьки бажали йти до школи, вони повинні бачити зацікавленість вчителя у процесі навчання і виховання. І тому коли  я віддаю весь свій час, всю свою душу дітям, серця батьків не залишаються байдужими, охоче допомагають у справах класу. У роботі з батьками використовую колективні бесіди, індивідуальні, анкетування, конкурси на розв’язування сімейних конфліктів, інтерактивні методи: „Скринька майстра”, „Рука допомоги”. За успішне виховання дітей  нагороджую листами-подяками батьків.
     На початку своєї доповіді я використала слова китайського педагога Конфуція. І справді, набуваючи знань, умінь і навичок в педагогічній праці, я передаю знання своїм учням і вчителям. Тому, напевно,  і довірили мені методичне об’єднання вчителів початкових класів. 
        Вчителі початкових класів працюють над вирішенням науково-методичної проблеми „ Інноваційні підходи до навчання та виховання в початковій школі”:
-- вивченням та впровадженням у практику інтерактивних методів, прийомів диференційованого навчання;
 --вивченням та аналізом навчальних планів, методичних розробок, інструкцій.
     В процесі роботи виправдали себе такі форми,  як індивідуальна та групова робота із невстигаючими учнями, корекція знань учнів, розвиток здібностей, огляд новинок педагогічної і методичної літератури, практикуємо відкриті уроки та виховні заходи.
     Підвищенню педагогічної майстерності  вчителів сприяло вивчення та обговорення книг О.Савченко „Сучасний урок в початкових класах”, С.Логачевської  „Диференційований підхід до навчання”.
     Виконуючи проблеми і завдання, які поставлені перед методичним об’єднанням,  вчителі керуються такими документами:
1.           Конституція України.
2.           Закон України „Про освіту”.
3.           Конвенція „Про права дитини”.
4.           Державний стандарт початкової загальної освіти.
5.           Постанови Кабінету Міністрів України, накази Міністерства освіти і науки.
6.           Інструктивно-методичні листи Міністерства освіти і науки України.
       Підводячи підсумки свого опису педагогічної роботи ,  я бачу що мої вихованці, які зараз навчаються в середній школі уміють самостійно здобувати знання, грамотно висловлюють свої думки, комунікабельні, впевнені в собі, активні, творчі, артистичні, виховані...  Я  з радістю віддаю всі свої знання, ідеї дітям, радію, коли бачу, як вони вбирають у себе всю інформацію, яку даю, настрій, який  несу їм, радість і щастя.
       Отже, я завжди буду пам’ятати, що кожна дитина – це особистість. І я теж буду створювати умови для особистісного зростання учнів, яке повинне виявитися у підвищенні їхньої пізнавальної і соціальної активності, вмінні самостійно і критично мислити, здійснювати вибір, відповідати за нього, вмінні позитивно і гуманно вирішувати конфліктні ситуації, поважати думку інших. А також хочу використати вислів психолога М.Чехова: „Душа залишається глуха до наказів, не відповідність на ґвалтування, душу можна тільки зацікавити”.

 





СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     Гоцкало Н. Особистісно зорієнтований підхід у творчій спадщині видатних педагогів // Сучасні педагогічні технології: Навч.-метод. посібник. Ч.1. - Ніжин,2006. - С.74 - 76.

2.    Державна національна програма “Освіта (України - ХХІ століття)” - К.,2000.

3.    Державний стандарт початкової загальної освіти.

4.     Закон України “Про загальну середню освіту”. – К.,2000.

5.     Міцкевич О. А. Особистісно орієнтований підхід у розвитку дитини молодшого шкільного віку // Початкове навчання та виховання. - 2005. - № 25 (65). - С.1 - 5.

6.     Набой С. Особистісно орієнтоване навчання в початковій школі // Початкова школа. - 2005. - № 11. - С.1 - 5.

7.    Навчання і виховання учнів: Метод. посібник / Упор. О. Я.Савченко – К.: Видавництво «Початкова школа», 2005. – 640 с.

8.     Пушкарьова Т. Взаємодія вчителя початкових класів в умовах особистісно орієнтованого навчання // Початкова школа. - 2002. - № 6. - С.47 - 49.

9.     Пушкарьова Т. Технологія проведення особистісно орієнтованого уроку в початкових класах // Початкова школа. - 2003. - № 4. - С.7 - 10.

10.                       Савченко О. Я. Учні - співавтори уроку // Савченко О. Я. Урок у початкових класах. - К.,1993. - С.131 - 140.

11.                        Савченко О. Я.Сучасний урок у початковій школі .  – Х., 2004.

12.                       Чернега Н. Особистісно зорієнтоване навчання: сучасні підходи // Сучасні педагогічні технології: Навч.-методич. посібник. Ч.1. - Ніжин,2006. - С.42 - 43.




Урок позакласного читання. 4 клас
Тема.      Літературні казки.
Мета.      Розширити читацький кругозір учнів. Закріпити і поглибити вміння 
 учнів розпізнавати народні і літературні казки. Вчити стисло переказувати,  визначати головну думку твору в прочитаному творі. Розвивати пізнавальну активність, критичне мислення. Виховувати інтерес до літературних казок, почуття доброти,  справедливості, розуміння, взаємоповаги
Обладнання. Тематична виставка книг, збірка українських народних казок,           
 малюнки в пазлах, записи на дошці, картки з уривками казок для  груп.
Методи і прийоми. «Ранкові зустрічі», «Асоціативний кущ», «Читання з передбаченням», «Порушення послідовності».
Форми роботи. Парна і групова форма.
                                                        Хід уроку
I.   Організаційний момент.           Ранкові зустрічі
1.Вітання. Доброго дня! Я рада, що ви тут з нами! Посміхніться мені, а тепер один одному. На нашому уроці присутні гості, посміхніться їм і привітайтесь!
2. Повідомлення про критерії оцінювання.      Модуль самооцінки
  Сьогодні на уроці ви повинні бути активні, старанні, творчо і швидко  працювати,  допомагати один одному, щоб одержати високий рівень знань.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема уроку позакласного читання  зашифрована. Хто її розгадає? («Літературні казки» )  те/Лі/ра/ні/тур  ки/каз
          Очікування
Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від цього уроку?
/добра, тепла, цікавого, добрих  знань і т.д./
III. Актуалізація опорних знань                  Асоціативний кущ
Давайте  пригадаємо, які є  казки? /народні і літературні/.
З чого складаються казки? /зачин,  основна частина, кінцівка/
 З чим  асоціюється казка? /добро, зло,  дід і баба, незвичайні пригоди, розмова тварин/
IV. Виставка книжок і журналів.               Робота груп
До цього уроку готувались всі учні класу, а ось група «Бібліотекарів» підготувала виставку книг і журналів. Будь ласка, презентуйте свою роботу.
   /Ми підготували виставку книг і журналів, які ви теж читали. А ці книги ми взяли в нашій сільській  та шкільній бібліотеці. Скажіть, чи є на виставці книги, які не відповідають темі уроку? Яких казкарів світу ви знаєте?/
V. Розповіді про прочитані твори         Обмін досвідом
Домашнім завданням вам було прочитати літературні казки.
 Перекажіть прочитану казку. /2-3 учня/   Чия казка вам найбільше сподобалась? Про що цікаве і корисне ви дізналися
 VI. Робота над матеріалом уроку.
1.Малюнкове читання.
У вас на партах є записані уривки з  літературних казок. Підберіть і  зачитай-
те правильно  підписи до малюнків.
 2. Вправа «Маятник з очима» /закрийте очі -- відкрийте, вліво-вправо, вгору-  
        вниз/
 3. Робота в групах. Складання пазлів з прислів’ями та малюнками.
     А зараз ми попрацюємо в групах, яка група швидко складе пазли з малюнкам и і прислів’ями  та поясне їх розуміння.
     /Прислів’я: 1. Хто людям добра бажає, той і собі має /до казки «Дівчинка Ксеня і дванадцять місяців»/
2. Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся / до казки
 «Дід та баба і кривенька качечка»/
     Завдання: 1. Скласти пазли з малюнками.
                       2. Назвати казку і автора.
                       3. Пояснити прислів’я.
    (Кожна група презентує свою відповідь)
Ви всі помітили, що ці казки написав один і той автор.
А  наша група «Дослідників» підготувала відомості про письменника Богдана Лепкого. Їм надаємо слово.
 /Виступ «Дослідників»/
 А з якою українською народною  казкою асоціюється казка Б. Лепкого?
4.  Фізкультхвилинка.
5. Робота над твором казки.
    а)   Сьогодні,  діти,  ми з вами послухаємо казку, назву якої ви самі розшифруєте  “Незвичайні  пригоди в лісовій школі” Всеволода  Нестайка.
б) Але перед тим як читати, група «Дослідників» підготувала відомості про          письменника Всеволода Нестайка.
/Виступ «Дослідників»/
 в)   Та щоб нам був зрозумілий зміст цієї казки, «Довідкове бюро» проведе                          словникову роботу /ганок, страхополох, перелаз, причепурила, пролепетала, прищулив, по чеберяли/
 Читання з передбаченням.
   г)  Як ви думаєте про що йтиме мова в цій казці?
  /думки учнів/
д)  Читання казки заздалегідь підготовленим учнем по частинам.
  /після кожної частини діти передбачають/
     Зараз прочитає нам казку  Онойко В.
 е) Роздуми над прочитаним.
Чи справдились ваші передбачення?
 Хто з персонажів вам сподобався?
 В яку школу віддали їжачка та зайчика?
 Як звали директора школи?
 Як поводились зайчик та їжачок, повертаючись зі школи додому?
  Якими словами мами переконували своїх малят?
  Що вчить ця казка?
  Що в ній засуджується?
  Що схвалюється?
Порушення послідовності.
     є)  Встановити порядок  подій.
З тексту я виписала чотири ключових речення і порушила їх послідовність прочитайте. Вам потрібно вирішити, у якій послідовності ці речення можуть бути розташовані у тексті. Час на обговорення у групах – 1хв.
  1. На Великій Галявині відкривається спеціалізована лісова музична школа з ведмежою мовою викладання. /2/
 2.  Так і жили їжачок Колько Колючка та зайчик Кося Вухань боягузами. /1/
3. Заперечувати щось було пізно. /4/
4. Записував у школу сам директор Бурмило Михайлович Ведмідь./3/
  Час вийшов. Свою роботу презентує група «….»
 Група «…» підтримує відповідь?
5.                Інсценізація казки
І  ще залишилась одна група «Артистів», яка підготувала домашнє завдання—інсценізацію казки « Диво- квітка» Наталії Завальської.
VII. Підсумок уроку.          Емоційний стан учнів
      Любі друзі! Сьогодні ми ще раз побували біля золотої скарбниці – літературних казок.
      Що вчать нас ці казки? Чи сподобався вам цей урок? Чи справдились  ваші очікування?
      Намалюйте клоуну такий рот, який відповідає вашому настрою після цього уроку.
      Самооцінювання: На цьому уроці  ми з вами поглиблювали знання про літературні казки, переказували, читали, інсценізували. А зараз, будь ласка,  на вашу думку кожний оцініть свій рівень знань за цим модулем самооцінки: активність, правильність, швидкість, взаємодопомога, співпраця.
VІІІ. Домашнє завдання.        Диференційоване завдання
1.Прочитати оповідання В. Сухомлинського «Дивний мисливець».
2.Прочитати і переказати.
3. Скласти план переказу та намалювати малюнок до оповідання.
Урок навчання грамоти. 1 клас
Тема. Закріплення знань про вивчені букви та звуки. Ознайомлення з творчістю українського письменника І.Я. Франка. Опрацювання уривка з казки "Ріпка". Робота з дитячою книжкою. І.Я. Франко "Фарбований лис".
     Мета. Повторити букви; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; роз­вивати читацькі навички, техніку читання учнів, збагачувати словниковий за­пас; ознайомити дітей з творчістю українського письменника І.Я. Франка.
Обладнання. Каса букв, звукові фішки, портрет І.Я. Франка, предметні малюнки.
Зміст уроку
I.  Організація класу.
1) Привітання.
Працюватимемо старанно.
щоб почути у кінці,
що у нашому 1-ому класі
діти просто молодці.

2) Психологічне настроювання.
Очі дивляться - ( діти) та все бачать.
Вуха слухають - ( діти)та все чують.
Голова -( діти) думає.
Яким буде урок? ( діти) Цікавим!
Які у мене діти? ( діти) Найкращі!

Нехай мої та ваші надії здійсняться.

2.Актуалізація опорних знань.

1) Підготовчі вправи:
- для очей ( " День, ніч", " Маятник")
-дихальні вправи (" Понюхай квітку-загаси свічку")
-мовна зарядка:
* Як шумлять дерева? ( Ш-ш-ш)
* Як гуде жук? ( Ж-ж-ж)
* Як дзюрчить джерельце? ( Хлюп-хлюп-хлюп)
* Як дзвенить комарик? ( (З-з-з)
*Як треба сказати тихо? ( Ц-ц-ц)
- скоромовка:
Спить старий сердитий сом,
сому сниться сьомий сон.
Сонце пестить поплавок,
сом сопе на весь ставок.
2) Повторення віршика про букви, що позначають голосні звуки.
А-а-а - котика нема.
Е-е-е - де наш котик,де?
І-і-і - спить він на печі.
У-у-у- мишку з`їв малу.
И-и-и- бачить гарні сни.
О-о-о- не будіть його.

3) Вправа " Мікрофон"
- З чого складається мовлення?
- З чого складаються речення?
- З чого складаються слова?
- З чого складаються склади?
- Які бувають звуки?
-Які бувають голосні звуки?
- Які бувають приголосні?
4) Звуковий аналіз слів. Гра " Визнач номер телефону казкових героїв"

( 1-ша цифра- кількість складів,
2-га- кількість голосних звуків,
3-тя- кількість приголосних)
БУРАТІНО
НЕЗНАЙКО
АЙБОЛИТЬ
II.                               Повторення та закріплення вивченого.
1. Мовна зарядка.
   Як пирхає кіт?
—  Як пихтить тісто?
2.   Гра "Впіймай звук[ф]" (чи інший звук).
Ферма, хвороба, портфель, шафа, хвилина, графин, хвоя, хвалько, хобот, ве­чір, хвиля, фарба, ферма, шарф, хвала, туфлі, фрукти.
3.   Гра "Хто більше?"
(За 1 хв назвати слова — назви предметів, які є в класній кімнаті, зі звуком [ф], [ф'] (або з іншим звуком).
Шафа, портфель, форма, фарби, фішки, фломастери, шарф, туфлі, фіалки, магнітофон тощо.
4.Звуко-буквений аналіз слів (на вибір учнів).
5.Читання віршів Т. Шевченка з "Букваря "(с. 135).
Робота в групах." З`єднай речення"
Т.Г.Шевченко -  це ...                                                                   вчитися.
Народився у ...                                                         український поет і художник.
Мріяв...                                                                                     бідній родині.

6.  Гра "Утвори слово".
Н І Ш І Ф                             Л Ь Ф І М
Ф Т О Л У Б                         Ф А І К Л А
II.      Робота на робочій картці
1. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом .
                     ра                                            тух
 фа                 кел                       фар                ба
                     зан                                            фор
2. Словникова робота.
Фарфор (порцеляна) — тонкий керамічний матеріал білого кольору. Із фарфору виготовляють художньо-декоративні вироби, радіотехнічні деталі.
3.  Порівняння вимови звука [ф] із звукосполученням [хв ].
 Читання слів у стовпчику.
Хвоя,  хвиля,  хвіст,  хвалько,  хвіртка.
4. Загадка.
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля,
 Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею —
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш, як зовуть цю фею?
 Її  зовуть, звичайно,... (фарба).
5.Звуко-буквений аналіз слова "фарба".
6.Скоромовка.
Федір світлу фарбу взяв й
 нову шафу фарбував.
7.    Творча робота.
а) З'єднати малюнки з відповідною звуковою моделлю.
Ферма                                                                --  о  -- / -- о
Фрукти                                                              -- -- о --/ -- о
б)     з букв слова фрукти утворити нові слова
ФРУКТИ —- КУРИ —- РУКИ—- ТУРКИ —-КУТИ —-КИТ
III. Фізкультхвилинка.
Знає добре буква кожна,
Що хворіти їй не можна.
 І тому на фіззарядку
Всі піднялись без оглядки.
Буква "еф" гукає збоку:
Всім узяти руки в боки!
І робіть, як я, дівчатка і хлоп'ятка, —
 Починається зарядка.
(І. Січовик)
IV. Робота за "Букварем" (с. 136-137).
 1. Утворення слів зі звуком [ф].
— Як називають людей, які живуть у Франції?(Французи.)
Хто фотографує? (Фотограф.)
Чим? {Фотоапаратом.)
Хто грає у футбол? (Футболіст.)
—Де виготовляють взуття? (На фабриці.)
—Як називають людину, що любить мріяти, вигадувати? (Фантазер.)
Як інакше можна назвати цю людину? (Мрійник.)
Як називають людину, яка показує фокуси? (Факір.)
—Як називають фантастичну чарівницю, яка робить добро в казках? (Фея.)
2.     Гра "З якої це казки?".
... Наф-Наф ось уже кілька днів займався будівництвом.
Що ти будуєш? — в один голос вигукнули здивовані Ніф-Ніф та Нуф-Нуф. — Що це, будинок для поросяти, чи фортеця?...
(За мотивами казки С. Михалкова "Троє поросят ").
3. Ознайомлення з українським письменником Іваном Яковичем Фран­ком. (Розповідь учителя.)
4. Читання тексту "Іван Якович Франко" (с. 136).
а)    Словникова робота.
Кузня — майстерня, де обробляють метал куванням.
б)    Читання слів і словосполучень.
письменник                  казка "Ріпка"
дитинство                      казка "Фарбований лис"
тяжке життя
в)   Читання учнями.
г)    Робота над ілюстраціями (с. 136-137).
5.    Робота над уривком казки "Ріпка"І. Я. Франка.
а)   Читання учнями уривку.
б)    Відповіді на запитання.
— Про кого ця казка?
—Які головні герої казки?
—Як їх звати?
в)   Інсценізація казки (або уривку) "Ріпка".
(Звертається увага на інтонацію, виразність читання слів кожного героя).
V. Хвилинка відпочинку.
1. Скоромовка
Флокси, флокси на фланелі —
Фартушок зацвів у Нелі.
Із шифону шарфик в Галочки,
І на нім рясні фіалочки.
2.   Словникова робота.
Фіалка — трав'яниста рослина родини фіалкових із фіолетовими, білими або різнокольоровими квітками.
Флокси (у перекладі з грецької — полум'я) — квіти з білими, рожевими,  яскраво-червоними шапками. В Україні ці квіти називають полум'яними.
Фланель — м'яка бавовняна або вовняна тканина з ворсом, байка.
Шифон — легка бавовняна чи шовкова тканина.
3.   Гра "Яке слово заблукало?".
Фіалки, фартух, флокси.
4.   Жарт
Побачивши в зоопарку жирафу, малий Федько сказав:
От добре, що я на неї не схожий.
А то чого? — здивувалася Софійка.
Еге, довелося б щодня мити таку довгу шию!

VII.    Підсумок уроку.
Про кого ми сьогодні говорили?
Які твори І. Я. Франка ви знаєте?
Що вам сподобалося на уроці?
Що запам' яталось?

Урок письма. 1 клас
Тема. Письмо буквосполучення «дз» та слів з ним.
Мета: ознайомити з написанням буквосполучення «дз», його звуковим значенням, навчити писати слова з буквосполученням «дз»; розвивати мислення, увагу, пізнавальні інтереси, мовлення учнів; виховувати  самостійність і організованість.
Хід уроку
І.  Організаційний момент.
Рада я вас всіх вітати
І урок наш розпочати.
Настрій – супер, погода – клас,
До роботи - все гаразд!
- Девіз нашого уроку – «Дізнавайся нове!».  А допоможе нам в цьому «Лист відкриттів». Все нове ми будемо відмічати тут.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
 Бесіда.
- Чи всі букви ми вивчили?
- Букви зібрались в гості (на дошці – поїзд з буквами).
 - Які букви їдуть у першому і другому вагоні? Чому я,ю,є,ї  їдуть окремо?
Які букви їдуть у третьому вагоні? Чому дві букви їдуть самі?
- Подивіться уважно: в третьому вагоні не вистачає двох букв.  Саме до них ми сьогодні і поїдемо у гості. Знайдіть, які ж це букви?
(Коли діти знаходять букви, відкриваються віконечка будинку, в них - букви
«д» і «з»)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, ви любите гратись? Букви «д» і «з» теж люблять гратись. Давайте з ними пограємось.
Проблемна ситуація (робота в групах)
А) Розкласти малюнки по групах: 1- слова, які починаються буквою «д», 2 – слова, які починаються буквою «з».
Слова: диван, зірка, дерево, дятел, дзеркало, дзиґа, дзвінок, диня, зубр, дзьоб, змія, зима, заєць.
Б) Перевірка роботи.
Назвіть слова, що починаються буквою «д».  (Кожна група оголошує результати). В кожній групі результати різні.
- Звідки ми можемо дізнатись, як правильно пишуться ці слова?
В) Перевірка виконаного завдання (робота в групах)
Перша група читає текст і підкреслює слова з буквосполученням «дз»,
друга працює з орфографічними словниками , третя читає слова на картках.
- Тепер назвіть слова, в яких  букви «д» і «з» стоять поруч.
(Діти знаходять слова, які починаються буквосполученням «дз».)
- Чи довелось вам перекладати малюнки з однієї групи в іншу?
ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
- Для того, щоб в подальшому уникнути таких помилок, ми сьогодні на уроці навчимось писати слова з буквосполученням «дз».
V. Вивчення нового матеріалу.
- Але спочатку потренуємо наші пальчики.
 1.  Пальчикова гімнастика.
«Дзеркало»
Ти у дзеркальце дивись,
Рухи всі повторюй.
Пальці вгору – пальці вниз,
Раз – угору, знову – вниз,
В кулачки збирайтесь,
Потім випрямляйтесь.
(Долоні рук на ребрі стоять одна проти другої. Далі рухи за текстом.)
2. Робота в робочому зошиті.
Списування з друкованого тексту.
На дошці записані слова:
Дзвін, дзюрчить.
- Запишіть ці слова в зошит.
- Як ви зєднали букви «д» і «з»? (Декілька учнів  одночасно пишуть зєднання на дошці)
- Як ви гадаєте, яке зєднання правильне?
- Давайте перевіримо за прописом.
2. Каліграфічна хвилинка.
Написання зєднань.
- Отже, перше відкриття ми зробили – ми навчились правильно зєднувати букви «д» і «з» (відкриваємо на «Листі відкриттів» зєднання).
3. Звуковий аналіз слова.
- Викладіть звукову схему слова «дзвін» 
- Перевірте, чи така у вас схема:    - = -
- Чому наші схеми відрізняються? (Діти роблять висновок, що буквосполучення «дз» позначає один звук, читають правило: «Буквосполучення «дз» позначає один звук»
- Не забуваючи це правило, зробимо звуко-буквений аналіз слова «дзюрчить».
Дзюрчить – 2 скл, 8 б., 6 зв.
- Отже, тепер ми зробили друге відкриття:  буквосполучення «дз» позначає один звук, який може бути твердим і мяким.
VІ. Осмислення навчального матеріалу.
1. Релаксаційна пауза.
- Покладіть голівки на парти і уявіть, що ви в будинку у буквосполучення «дз». Які предмети, в назвах яких є «дз», ви могли б там побачити? Давайте запишемо ці слова.(Діти виходять до дошки і записують слова).
2. Диктант слів з буквосполученням «дз».
Дзеркало, дзиґа, кукурудза, дзвоник, ґудзик, дзьоб, дзвінок.
- Підкресліть у словах буквосполучення «дз».
- Наше третє відкриття –  ми навчилися писати слова з буквосполученням «дз».
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
1. Творче завдання.
- Зі слів кожного рядка складіть речення.
Столі, дзеркало, стоїть, на.
Нас, кличе, школи, дзвоник, до.
- Запишіть ці речення в зошити. Позначте звук [дз] в словах.
2. Гра «Сигнальник» (робота в парах).
( На дошці слова – дзиґа, ґудзик, дзвінок, дзеркало.
- Покажіть, скільки букв і скільки звуків в цьому слові. (Один учень показує кількість букв, а інший – кількість звуків).
4. Розвиток мовлення.
- Складіть маленьку розповідь, але таку, щоб в ній обовязково були слова «дзиґа», «ґудзик», «дзвінок» і «дзеркало».
VІІІ. Підсумок уроку.
- Давайте подивимось на «Лист відкриттів» і перевіримо, які ж відкриття ми зробили на сьогоднішньому уроці.

Урок математики. 1 клас
Тема. Лічба в межах 20. Вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання в  межах 10. Вимірювання і побудова відрізків.
Мета. Формувати навички лічби в межах 20, закріпити вміння і навички додавання й  віднімання в межах 10, удосконалювати навички вимірювання й
 побудови  відрізків, вчити розв’язувати задачі; розвивати мислення, пам'ять,
 увагу;  виховувати інтерес до знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
             Всі за парти дружно стали
             І з гостями привітались.
             Посміхнулись, тихо сіли
             Й до роботи приступили.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети.
     - Яким ви хочете бачити сьогоднішній урок?
     - А якими ви повинні бути на уроці?
     - Сьогодні у нас буде незвичайний урок – урок-подорож. І помандруємо   ми з  вами по Математичній галактиці, побуваємо на незвичайних планетах
та зорях. Під  час подорожі ми повторимо лічбу чисел у межах 20. Будемо розв’язувати приклади       та задачі, перевіримо, чи вмієте ви будувати відрізки. А для чого нам це потрібно?
     Щоб дізнатися, на чому здійснимо подорож, відгадайте загадку.
                     Розтина блакить, гостроголова,
                     Аж до зір готова досягти;
                     Космонавтики вона основа
                   «Екіпаж споряджено – лети!»
                     Тут, у вірші, й відповідь готова,
                     А тобі – лишається знайти.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
      1. Першу зупинку ми зробимо на зірці Довідкова
      - Чи знаєте ви що таке галактика? зоря? планета? Нам допоможуть місцеві
      жителі. Надаємо їм слово.
       Робота довідкового бюро.
       Галактика – величезне скупчення зір
      Зорі – розпеченні велетенські кулі(небесні тіла).
      2. Усна лічба
          Наступну зупинку ми зробимо на зірці Обчислень. Будьте уважними.
          1)5 берізок, 2 смерічки зеленіють над потічком, біля них одна калина.
             Скільки всіх дерев, скажи-но?
          2)Гра «Мовчанка»
    3              5           4                                       10            7          

    2           +6           0                                                -7           

                  1                                                      8               9
3. Каліграфічна хвилинка
          Наступна зупинка зірка Міркувань.
                          Одиниця жартувала
                          та нуля все розважала.
                          Коли друзі поруч стали   
                          число яке вони склали?
          - За допомогою яких цифр записується число 10?
          - Як записуються цифри?
4. Математичний диктант.
         Наступна зупинка на зірці Рішень.
         - число 9 зменшити на 5;
         - від 10 відняти 2;
          - перший доданок 3, другий доданок такий самий, знайти суму;
          - до якого числа треба додати 3 щоб отримати 8;
          - запишіть число, яке містить 1 дес. і 2 од.,
          - у Оленки було 6 цукерок, а у Петрика на 5 менше. Скільки цукерок у
          Петрика?
            4  8  6   5  12  1
           - назвіть найбільше число, найменше число, запишіть у порядку зростання.
            1   4   5    6     8      12
       - Яке число зайве? Чому?
 5. Фізкультхвилинка. Зоря Відпочинку.
IV. Закріплення та повторення вивченого.
 1. Зупинка на зірці Думок.
               Гра «Влучний стрілець» С. 76, №1
           - Скласти приклади, в яких перший доданок число 10.
           10+7             10+5
           10+3             свій приклад
 - Як по іншому називається число 10? яке число утвориться з двох  десятків?
  - Полічити від 11 до 20; від 20 до 11.
   2. Зупинка на зірці Задач.
           Оленка вирізала 10 сонечок, а Петрик – на 6 сонечок більше. Скільки 
           сонечок вирізав Петрик?
           Аналіз задачі. Розв’язок.
           - Що таке Сонечко?(правильно, зірка).
        - А ще є комаха сонечко, подивіться. Вони дуже корисні, бо поїдають
        шкідників рослин.
V. Розвиток математичних знань.
1. Самостійна робота
     Зірка Випробувань 
      1 варіант                                         2 варіант
6-3-2            1+5+3                        6+4-2          10-3-4
5+5-4           10-5-1                        4+4-3          5+1-4
    Перевірка: 1 в.-1,6, 9, 5             2в.- 8,5, 3, 2
 2. Геометричний матеріал.
        Зірка Геометрія. 
      Виміряйте довжину відрізка  8 см
      1 в.
Накресліть коротший відрізок від даного.
      2 в.
Накресліть довший відрізок від даного.
Яка довжина вашого відрізка?
VI. Підсумок уроку «Мікрофон». Зірка Вражень.
      - Ось і завершилась наша подорож.
      - Чи сподобався вам урок?
      - Що сподобалось найбільше? Чому?
      - Що вдалося найлегше?
      - Що було найважче?
      - Як ви думаєте, чи досягли ми поставленої мети?
      - Дякую за гарну плідну роботу. Вдалого повернення на планету Земля.















Урок рідної мови №1. 4 клас
Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією
Мета: формувати поняття про види речень за метою висловлю­вання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні та окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно; розвивати усне й писемне мовлення, мислення, творчі здібності учнів; виховувати взаємоповагу, толерантність.
Обладнання: картки зі словами; картки із завданнями до само­стійної роботи; гра «Парашутисти»; картинки із зображенням зайця, зошита; друкований текст вірша «Спонукальне речення»; таблиця до підсумку уроку.
Тип уроку: урок-гра.
Хід уроку
I.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Продзвенів і стих дзвінок,
 Починається урок.
 Всі за парти тихо всілись
 І на мене подивились.
II.  КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.   Каліграфічна хвилинка
Рр р Р ра ро Ра
Розуміти чуже горе — це велика людська краса.
Як ви розумієте цей вислів?
— Скільки в ньому слів?
Чи пов'язані вони між собою?
—      Чи можна цей вислів назвати реченням?
Чому?                                    
2.   Загадка
Кілька слів, одне чи два —
І думка утворилася.
 Це не просто вже слова —
 З них... (речення) зробилося! Завдання:
*     Вставити потрібне слово.
*     Вправа «Асоціативний кущ». Речення.
—     Дати визначення, що таке речення.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Хто з вас здогадався, яку тему ми вивчати­мемо на цьому уроці? (Речення)
А що саме про речення ми вивчатимемо, ви дізнаєтесь, якщо розташуєте в правильному по­рядку картки зі словами.
Та   інтонацією  види  за  речень  висловлювання  метою
Тема уроку. Види речень за метою висловлю­вання та інтонацією.
Ми сьогодні повинні пригадати:
1.  Якими бувають речення за метою висловлю­вання.
2.  Якими бувають речення за інтонацією.
Ми сьогодні повинні навчитися:
1.         Знаходити в тексті речення різних видів.
2.         Самостійно складати такі речення.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1.   Вправа 60
1 і 2 завдання виконати усно.
      3  завдання виконати біля дошки з коментарем.
2.   Складання схеми за висновками учнів до
впр. 60
Види речень за метою висловлювання         за інтонацією
  розповідні
  питальні
  спонукальні
3.   Творча робота (в парі)
*     Скласти по одному спонукальному, питально­му, розповідному реченню за темою «Спілку­вання з друзями».
*     Перевірка творчих робіт. Учні роблять висно­вок про правила спілкування.
4.   Гра «Незакінчене речення»
*     Речення — це слова...
*     Речення виражає...
*     За метою висловлювання речення бувають...
*     За інтонацією речення бувають...
*     Наприкінці розповідного речення ставимо...
*     У кінці питального речення ставимо...
*     У кінці спонукального речення ставимо...
5.   Вправляння в правильному інтонуванні речень
— Прочитайте речення з правильною інтона­цією. У чому полягає різниця вимови?
Настав казковий вечір. Настав казковий вечір!
(Учні роблять висновок, яке речення є оклич­ним, а яке — неокличним. Додають інформацію до складеної схеми.)
— Наведіть власні приклади окличних і неокличних речень.
6.   Самостійна робота. Вправа (за підручником)
Диференційовані завдання
1-а група. Списати другий абзац, у дужках за­значити види речень, у першому реченні підкрес­лити підмет і присудок.
2-а група. Виписати з другого абзацу одне окличне й одне неокличне речення. В одному з ре­чень поділити слова на склади.
3-я група. Виконати четверте завдання до впра­ви, виписати два слова, що пишуться з великої лі­тери.



7.   Фізкультхвилинка


Щось не хочеться сидіти,
 Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
 Вище руки підніміть
 І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
 За роботу, все гаразд!


8.   Словникова робота
Гра «Парашутисти»
Повторити правило правопису слів із ненаголошеними є — и.
Учні «ланцюжком» виходять до дошки, доби­рають перевірні слова, вставляють потрібну літеру. Літери записані на паперових «парашутиках».
Н_зенько, р_балка, оз_ро, в_рбовий, кл_новий, в_селий, з_ма, в_сна, ш_рстяний, п_сати.
9.   Робота в групі
Користуючись словами із диктанту, скласти і записати два розповідних речення.
*   Перевірка роботи.
х Дати визначення розповідного речення.
10.Гра «Запитай» (усно)
Учитель називає будь-які два предмета (заєць, зошит).
Учасникам гри необхідно скласти якомога біль­ше різноманітних запитань, у яких використовува­лись би ці слова, при цьому запитання мають бути, по можливості, незвичними і кумедними.
*   Дати визначення питального речення.
11.Робота над віршем «Спонукальне речення» У кожного учня — текст вірша.
— Що це значить — спонукання? —
Запитав малий котусь.
— Це наказ або прохання,—
відповів йому дідусь,—
Приклад: Не облизуй лапу.
 Краще покуштуй омлет.
 Меблі кігтями не дряпай
 І віддай мені жилет!
Невдоволено поводить
Кіт хвостом туди-сюди.
 — І чому у тебе в моді
Спонукання це завжди?
Завдання
* Які спонукальні речення наведено в тексті вірша?
х Чи є в тексті питальні речення?
х Дати визначення спонукального речення.
х Виписати 2 спонукальних речення (коментова­не письмо).
V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
—       Методика «Сенкан» (колективно).
Речення
Розповідне, питальне, спонукальне.
 Розповідає, запитує, наказує.
 Із речень складається текст.
Пов'язані за змістом слова, що виражають закінчену думку.
— Чим відрізняється окличне речення від неокличного?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Віночок»
Учні утворюють коло та передають одне одно­му квітку, при цьому кажуть: «Сьогодні на уроці мені сподобалось...».
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-а група. Виписати з художньої літератури по два розповідних, питальних, спонукальних речення.


2- група. Вправа 63 (1-3 завдання), с. 32.
3-я група. Вправа 63. Списати 1 та 2 групи ре­чень, визначити їх вид за метою висловлювання.

Урок  рідної мови №2. 4 клас
Тема. Основа речення. Зв'язок слів у реченні
 Мета: закріплювати вміння визначати головні члени речення та встановлювати зв'язки між усіма членами; розвивати творчі здіб­ності учнів, уміння працювати разом і самостійно; виховувати ба­жання спостерігати за змінами у природі, почуття прекрасного.
 Обладнання: опорна схема «Основа речення»; фонограма ліричної мелодії; шаблони осіннього листя; картки із завданнями до самостій­ної роботи; таблички до три «Естафета»; тематичні малюнки про осінь.
Хід уроку
I.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Дзвоник дзвенить, не стихає,
 Школярів всіх скликає:
— Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте!
II.  КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Щоб правильно, гарно слова написати,
Нам з'єднання букв слід усім пригадати,
Одна лиш хвилинка для цього дається,
 Подивимось зараз, кому це вдається.
1.   Каліграфічна хвилинка
Оо ос сі ін нь
Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад.
2.   Гра «Незакінчене речення»
*   Речення — це слова...
*   Речення виражає...
*   За метою висловлювання речення бувають...
*  За інтонацією речення бувають...
*  У кінці розповідного речення ставимо...
* У кінці питального речення ставимо...
*     У кінці спонукального речення ставимо...
*     Окличне речення вимовляється...
3.   Визначити види речень за метою висловлюван­ня та інтонацією. (Речення записані на дошці.)
Вересень спішить у гості
Та веде з собою осінь.
 Жовтень пензлика дістав —
 Листя все розфарбував!
Листопад несе в ковші
Сірі хмари і дощі!
Чому осінні місяці мають такі назви? Які зміни у природі відбуваються кожного осіннього місяця?
Знайдіть на дошці відповідні малюнки до кожного місяця.
4.   Письмо по пам'яті
Записати третє речення.
5.   Загадки
    Він розкаже нам, про кого
Чи про що розмова йде.
Хто? чи що? — спитай у нього —
 Зразу відповідь знайде! (Підмет)
Він про підмет нам розкаже,
Що він робить чи робив,
Дію він з предметом зв'яже,
 Щоб ти думки не згубив. (Присудок)
Який член речення називається підметом?
Який член речення називається присудком?
У списаному реченні визначити головні члени.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми:
*  пригадаємо, що таке основа речення;
*     пригадаємо, як пов'язані між собою інші члени речення;
*     закріпимо вміння знаходити в реченні підмет і присудок;
*     будемо встановлювати зв'язок слів у реченні;
*     поговоримо про чарівну осінь.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вправа 64, с. 33
*     Під супровід ліричної мелодії учень, який під­готувався заздалегідь, читає текст вправи.
*     Бесіда про враження від почутого. Учні шука­ють у тексті образні висловлювання.
    Виконання двох завдань до вправи (коменто­ване письмо).
Висновок: підмет і присудок — основа речення. (Учитель вивішує на дошку опорну схему.)
2.  Словникова робота «Листопад» (біля дошки)
Учні вставляють у слова пропущені літери, по­яснюють.
Букви записані на паперових осінніх листочках. Волос_я, л_н, сім_я, св_ятки, _го, _казати, ро_питати, бе..душний, соло_кий, ва_ко, ле_кий.
3.   Вправа 68
1-е завдання (усно) — колективно;
2-е завдання — робота в парі:
* у першому реченні третього абзацу підкреслити основу (самостійно);
*     перевірка виконання.
4.   Вправа 70 (біля дошки). Письмо під диктовку


5.   Фізкультхвилинка
Подивіться, он за нами
Жовкне ліс на видноколі.
 Озирніться — он сосна,
Сумно їй, вона одна.
Листячко зберіть під кленом
 Будемо листячком махати,
 Всіх звірят розвеселяти!
6.   Самостійна робота
1-а група. За малюнком скласти і записати два речення. Підкреслити основу речень, встановити зв'язок слів.
2-а група. З поданих слів скласти два речення за малюнком. Визначити основу. Усно встановити зв'язок слів у реченнях.
Землю, восени, золотий, укрив, листя, з, килим.
Листя, на, тихо, жовте, землю, сідало.
3-я група. Вправа 65, с. 33. Списати два речення. У другому реченні підкреслити підмет та присудок.
V.   ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Гра «Естафета» (робота в групах) Потрібно якнайшвидше побудувати речення за запитаннями, визначити основу і вид речення. (Діти об'єднуються у дві групи «Листопадики» та «Золоті метелики», отримують картку для вико­нання завдання.)
Які?

Хто?

Що зробили?

Де?

Що?

Підмет

Присудок

Вид речення за метою висловлювання

Вид речення за інтонацією

VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Загадка
Найважливіші два слова,
Міцно зв'язані вони.
 Вони — речення основа,
Адже думка — саме в них!
*     Який член речення називається підметом?
*     Який член речення називається присудком?
*     За допомогою чого пов'язані слова в реченнях?
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-а група. Вправа 73, с. 36.
2-а група. Вправа 72 (1-3 завдання).
3-я група. Вправа 72 (1 завдання).       

Урок  рідної мови №3. 4 клас
Тема. Однорідні члени речення
Мета: формувати поняття про однорідні члени речення; учити визначати однорідні члени, самостійно складати речення з одно­рідними членами; розвивати мислення, мовлення; ознайомлювати з українськими народними стравами; виховувати поважне ставлен­ня до хліба, до важкої праці хлібороба.
Обладнання: опорна схема «Однорідні члени речення»; реквізит до гри «Вареники»; фонограма пісні «Ой мій милий вареників хоче»; два кубики із завданнями; тематичні малюнки; словники; завдання до самостійної роботи; таблиці до підсумку уроку.
Тип уроку: урок з елементами народознавства.
Хід уроку
І.    ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
От і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
 Спішіть, поспішайте,
За парти сідайте.
II.   КАЛІГРАФІЧНА   ХВИЛИНКА.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.  Каліграфічне письмо
Хх хл хліб
Без солі, без хліба немає обіду.
—     Як розумієте це прислів'я?
2.  Каліграфічне списування                    :
Мама зранку подає
Молочка поживного
 І смачний окраєць хліба,
 Теплого, пшеничного.
—     Робота з реченням.
а)  Підкреслити основу.
б)  Установити зв'язок слів у реченні.
в)  Які слова відповідають на однакові запитання?
Які з них залежать від одного слова?
(Учні позначають слова.)
III.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
—     Саме про такі слова, що відповідають на однакові запитання і залежать від одного слова, і йтиметься сьогодні на уроці.
А ще ми ознайомимося з українськими народ­ними стравами. Які народні страви ви знаєте?
IV.     РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
—    Діти, давайте ще раз поглянемо на списаний
віршик.
*     Які слова ми позначили крапками?
*     На яке питання вони відповідають?
*     Від якого слова залежать?..
Такі слова в українській мові називаються од­норідними.

1.      Учні працюють з опорною схемою
                                                               залежать від одного й того  самого     
                                                                                  слова 

Однорідні члени речення                  відповідають на одне й те саме            
                                                                               запитання
                                            
                                                                   якщо вимовляються з перелічувальною          
                                                                   інтонацією, то між ними ставиться кома

Учитель. Українці завжди славилися працелюбством. Любили добре попрацювати, а потім смачно пообідати. Після хліба  королем українського столу був і залишається борщ. У давнину його називали «варивом із зілля». Сьогодні лише в Україні налі­чується понад 30 рецептів варіння борщу.
2.      Письмо під диктовку біля дошки
Українці варили борщ із м'ясом, з куркою, з гри­бами, з квасолею. У борщ обов'язково клали капусту, буряк, заправляли помідорами та цибулею. Зелений борщ варили зі щавлю або з кропиви.
Завдання: позначити однорідні члени речення.
3.      Робота з прислів'ям. Знайти однорідні члени речення
Їж та хвали, ніби сам варив, цей смачний борщ  творив!
4.      Учитель. Але не тільки борщ полюбляли укра­їнці!
Загадка
Місили, місили,
Ліпили, ліпили,
А тоді — хіп
Та в окріп!
А вже наостанку —
В масло та сметанку. (Вареники)
5.      Самостійна робота
Повторення знань про однорідні члени речення за опорною схемою.
1-а група. Творче завдання: скласти два речен­ня з однорідними членами про вареники.
2-а група. Доповнити речення однорідними членами.     
Я люблю вареники з картоплею, ..., ...
Вареники змащують ..., ..., ...
3-я група. Списати речення, позначити одно­рідні члени.
Борщ, галушки, вареники, юшка — це народні страви.
На ярмарку продається все: ковбаса, риба, мед, городина, садовина.
6.    Фізкультхвилинка
Гра «Вареники»
Клас об'єднується у дві групи. Під супровід піс­ні «Ой мій милий вареників хоче» діти переносять «вареники» із великого полумиска у свій. Та коман­да, яка перенесе більше «вареників»,— переможець.
7.    Учитель. Але всьому голова — це хліб, до яко­го українці ставилися з особливою повагою
х Робота в групі. Прийом «Кубування» Слово: хліб.
Кожна група отримує кубик із написаною на кожній грані вказівкою щодо напряму мислення.
х Лексичне значення слова. (Робота зі словни­ком.)
х Яким чином він зроблений?
х Які ще існують вироби із борошна.
х Застосування.
х Спільнокореневі слова.
х Прислів'я, приказки.
х Презентація роботи кожною групою. Якщо учні вживають у мовленні однорідні члени, учитель просить їх назвати.
х Порівняння. Узагальнення. ..
V.   ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1.   Підготовлений учень читає вірш М. Рильського
«Не кидайсь хлібом»
— Не кидайсь хлібом, він святий! —
В суворості ласкавій
Бувало, каже дід старий Малечі кучерявій.
— Не грайся хлібом, то ж бо гріх!
Іще до немовляти,
Щасливий стримуючи сміх,
Бувало, каже мати.
 Бо красен труд, хоч рясен піт,
 Бо жита дух медовий
Життя несе у людський світ
 І людські родить мови.
2.  Написання есе на тему «Хліб»
3.  Ознайомлення з творами 2-3 учнів
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
1.     Повторення знань про однорідні члени речення за опорною схемою
2.   Чи сподобався вам урок? Із запропонованих оберіть слова, що найкраще охарактеризують наш урок.
Урок
Цікавий          пізнавальний                 корисний                   нудний
Діти працювали
Усі                    пасивно              активно                 деякі
(з віддачею)                                                                 (байдуже)
3.   Про які українські народні страви йшлося на уроці? Які ще народні страви ви знаєте?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  С. 38 — вивчити правило.
1-а група. Записати рецепт приготування укра­їнської страви. Вжити однорідні члени.
2-а група. Вправа 78, с.38.
3-я група. Вправа 76 (списати речення № 1, 2, визначити однорідні члени речення).

Урок  рідної мови №4. 4 клас                                                               
Тема. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників
Мета: продовжити вдосконалювати знання про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв'язок між однорідними членами; виробляти вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки на письмі, само­стійно складати речення; повторити правила правопису слів із ненаголошеними е — и; виховувати любов до України.
Обладнання: зображення державних символів; план уроку «Віно­чок»; жовті кружечки; папір для роботи в групах; кольорові картки до впр. 81; різнорівневі домашні завдання.
Тип уроку: комбінований з елементами суспільствознавства.
Хід уроку
I.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Старайся, пробуй, живи!
Розум, увагу прояви.
 Активним і уважним будь,
 Про каліграфію не забудь!
II.  КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Учитель
У всьому світі кожен зна:
 Є Батьківщина лиш одна.
 І в нас вона одна-єдина —
 Це наша славна... (Україна)
1. Каліграфічне письмо
У у .
Українка я маленька,
Україна — моя ненька.
 В неї щира я дитина,
 Добра, люба та єдина.
    * Повторення про однорідні члени речення за опорною схемою.
     * У другому реченні знайти і позначити одно­рідні члени.
*     Як вони з'єднані між собою?
*     Пригадайте, що таке сполучник.
2.   Учитель. Кожна держава світу має символи. Слово «символ» із грецької означає «знак». Які державні символи України ви знаєте? Відповідь запишіть на дошці, визначте однорідні члени речення.
До державних символів України належать: Дер­жавний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
*     Що символізує Прапор України? Герб?
*     Що таке гімн?
3.   Учитель. Коли ми говоримо про нашу державу, то не можемо не згадати про її столицю. Яке місто є столицею України? Чому воно має таку назву?
*    Буквено-звуковий аналіз слова Київ.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжуємо вивчати однорідні члени речення, розглянемо, як вони поєднуються за допомогою сполучників.
Ознайомтеся з планом уроку. (План у вигляді українського віночка.)
1.  Правило вивчаємо — алгоритм складаємо.
2.  Вправа 80.
3.  Словниковий диктант.
4.  Творча робота.
5.  Фізкультхвилинка.
6.  Самостійна робота.
7.  Вправа 81 «Броунівський рух».
8.  Підсумок уроку.
9.  Домашнє завдання.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1.  Вправа 79
*     Прочитати виразно вірш і прислів'я.
*     Знайти однорідні члени речення.
*     За допомогою чого вони з'єднані між собою?
*     Коли між однорідними членами ставиться ко­ма, а коли — ні? Самостійно зробити висновок.
2.  Робота з правилом
*     Читання правила.
*     Порівняння правила з власним висновком.
*     Учні, які мають на парті жовтий кружечок, ставлять питання сусідові за змістом правила.
*   Робота в парі. Наведення власних прикладів.
3.  Складання опорної схеми
Кома між однорідними членами речення ставиться:
*     якщо однорідні члени вимовляються з перелі­чувальною інтонацією;
*     перед сполучниками а, але.
Не ставиться:
* між двома однорідними членами перед сполуч­ником і (й).
4.  Робота біля дошки
Гра «Вилікуй хворого»
«Хворий» — речення, у якому потрібно поста­вити розділові знаки. Простежити за інтонуванням речень.
Українська рідна мова
Щира світла і казкова
Ніжна-ніжна, пелюсткова.
Ти багата і барвиста
І дзвінка, і промениста.
5.   Вправа 80 — коментоване письмо
6.   Словниковий диктант
— Повторити правило правопису слів із ненаголошеними е — и. Відгадки записати, пояснити правопис.
*   Грамоти не знаю,
А цілий рік пишу. (Перо)
*  Лід на річках, сніг на полях,
Віхола гуляє, коли це буває? (Зима)
* У темнім лісі проживає,
Гарний хвіст пухнастий має.
їй на місці не сидиться,
А як звуть її? (Лисиця)
*  Всі ми в шапочках-брилях
Заховалися в кущах. (Гриби)
*   Ніхто їх не лякає,
А вони тремтять. (Листочки)
*   Хто на зиму роздягається,
А на літо одягається? (Дерева)
*  Кольорове коромисло
Через річку повисло. (Веселка)
7. Учитель. Наша держава пишається своєю при­родою. Природа України дійсно чарівна, різно­манітна. Це справжнє багатство.
Творча робота в групах
*   1-а група складає речення зі словом дерева (зі словникового диктанту).
* 2-а група складає речення зі словом гриби (зі словникового диктанту).
* Групи обмінюються реченнями. Кожній групі необхідно замінити слова дерева та гриби на однорідні члени з різним видом зв'язку.
 * Перевірка завдання.
8. Фізкультхвилинка
Ми — берізки і кленці,
 В нас тоненькі стовбурці.
 Ми в стрункі стаєм рядки,
 Розправляєм гілочки.
 Гілочки розкішні
Тягнуться до сонця.
 Вітер їх колише,
 Видно у віконце.
 Листя опадає,
Плавно ми сідаєм.
9. Самостійна робота
Диктант прислів'їв.
Мета роботи: перевірити вміння ставити роз­ділові знаки між однорідними членами речення.
Учитель. Прислів'я та приказки — багатюща скарбниця народної мудрості. Чим вони розрізня­ються?
Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Ста­ранність і труд до мети ведуть. Слухай багато, а мало говори.
 * Перевірка написання розділових знаків за опорною схемою. У цей час учитель перевіряє грамотність написаного.
V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Вправа 81. (Прийом «Броунівський рух») Групи речень записані на кольорових картках. Після виконання завдання учні з картками одна­кового кольору об'єднуються та порівнюють ви­конане.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1.  Повторення знань про поєднання однорідних членів речення за опорною схемою
2.  Вправа «Сенкан» (усно)
Україна
Велика, багата, рідна, чудова.
 Чарує, квітне, розвивається.
Батьківщина, держава, рідний край.
 (Останній рядок — вправа «Мікрофон». Кожен учень висловлює власну думку.)
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 39 — вивчити правило.
1-а група. Записати речення, поставити, де по­трібно, розділові знаки.
Вулицями міста їздять автобуси тролейбуси. Косар стомився і сів під деревом відпочити. Оле­ся читає швидко але не виразно. До чудової пісні прислухалися і пташки, і дерева, і квіти. Я був не в лісі а в полі.
2-а група. Вправа 82, с. 40.
3-я група. Спиши речення, підкресли сполуч­ники при однорідних членах речення.
Реве та стогне Дніпр широкий. На могилі коб­зар сидить та на кобзі грає. Любо, любо стало, пташечка зраділа і защебетала. А я дивлюсь і сер­цем лину в темний садочок на Україну.

Урок  рідної мови №5. 4 клас
Тема. Залежні слова при однорідних членах речення
Мета: навчати учнів визначати однорідні члени із залежними від них словами; поширювати ряд однорідних членів; розвивати вміння обирати засоби графічної художньої виразності для передавання
характеру форми та створення образів дерев; виховувати любов до природи.
Обладнання: репродукції, фото з видами природи, картки із за­вданням до вправи 85, підручники з рідної мови та образотворчого мистецтва, картинки із зображенням верби та калини, картки з до­машнім завданням, кольорові олівці, фломастери, папір.
 Тип уроку: інтегрований урок (українська мова та образотворче мистецтво) з елементами природознавства.
Хід уроку
I.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
— Посміхніться одне одному, діти! Сподіваюсь, що ми зуміємо створити на уроці ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною, пригадаємо за­кони уроку.
1.  Поводитися спокійно.
2.  Не вигукувати.
3.  Бути терплячим.
4.  Давати можливість висловитися своїм товари­шам.
5.  Поважати одне одного.
II.  КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Учитель. Помилуйтеся красою природи, що зображена на репродукціях, фотографіях. Приро­да — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве, що скільки б не милувалися його красою,— воно завжди приноситиме радість.
Каліграфічне письмо
Пп пр по
Нам без природи не прожити —
 Це сонце й небо голубе.
 Вода, земля, повітря, квіти,
 Все, ще оточує тебе.
*  Що таке природа? Як до неї слід ставитися?
*  У 1 та 2 реченні знайти однорідні члени, з'ясувати, як вони пов'язані між собою.
*   Пригадати, що знаєте про словосполучення.
Складання схеми.
Сполучення
Головне                                                                                      Залежне
(від нього ставити запитання)                                    (до нього ставити запитання)
*   Виписати із другого речення однорідні члени у стовпчик, дібрати до них залежні (прикмет­ники).
Вода                   прозора
Земля                 родюча
Повітря              чисте
Квіти                  різноманітні
*   Записати поширене речення.
Прозора вода, родюча земля, чисте повітря, різ­номанітні квіти, все що оточує нас.
*   Якими членами речення є слова: вода, земля, повітря, квіти? Назвіть залежні від них слова.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Тема нашого уроку — «Залежні слова при однорідних членах речення».
 Ми сьогодні:
*     повторимо відомості про однорідні члени ре­чення;
*     навчимося поширювати речення словами, за­лежними від однорідних членів;
*     виконаємо малюнок на тему «Над ставами вер­би миють коси»;    
*     будемо вчитися любити природу.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1.  Повторення знань про однорідні члени речення
за опорними схемами
2.  Вправа 84
1, 2 завдання — усно.
3 завдання — коментоване письмо.
3.  Творча робота в парі
*   Поширити ряд однорідних членів.
Верба та калина — народні символи українців. Вербою обсаджували ставки, береги річок, дороги. А на луках і узліссях багатьох сіл росли суцільні калинові гаї.
*   Перевірка завдань. Аналіз помилок.
4.  Вправа 85
1  завдання — колективно.
2  завдання — самостійна робота.
1-а група. Додаткове завдання: підкреслити основу речення.
3-я група. Списати друге речення, підкреслити однорідні члени.
*   Перевірка самостійної роботи.
5.  Фізкультхвилинка
Тест-гра
(Діти утворюють коло.)
*     Якщо ви не смітите на природі — плесніть у долоні.
*     Якщо ви не спалюєте листя у дворі, дим якого забруднює повітря шкідливими речовинами,— пострибайте.
*     Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки, не ки­даєте їх на землю, в травичку, в річку — то присядьте.
*     Якщо болить душа, коли бачите понівечене де­рево — покладіть руку на серце.
*     Якщо хочете дружити з природою, жити з нею в злагоді, красі, мирі — візьміть одне одного за руки і підніміть їх угору!
V.   ПРАКТИЧНА  РОБОТА З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА
Загадка
Нахилилась над водою,
Наче та дівчина.
В вітоньках лягла журба.
Відгадали? Я — ... (верба).
 Учитель. Верба одвічно шанувалася в Україні. У народному уявленні верба — символ життєздат­ності. З вербового гілля плели різні побутові виро­би. Відварами вербового гілля лікували рани. Вербу оспівували у своїх віршах відомі українські поети, серед яких — Т. Г. Шевченко. Вербу ми можемо побачити і на картинах художників.
*     Розглядання репродукцій, зразків у підручнику.
*     Обговорення  форми,  кольору,  розміщення об'єкта на площині.
*     Обирання засобів графічної художньої вираз­ності для передавання характеру форми.
*     Бесіда з техніки безпеки під час роботи в групі.
*     Малювання.
*     Виставка робіт. Аналіз. Оцінювання.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1.  Гра «Незакінчене речення» (Про однорідні чле­ни речення)
2.  Вправа «Сенкан»
Природа
Красива, багата, різноманітна.
 Годує, одягає, прикрашає, лікує.
Рослини, тварини, пори року, небо
 Бережіть, охороняйте природу!
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-а група. Доповнити речення словами, залеж­ними від однорідних членів.
Сергійко... присів на траву, ...придивився, ...при­слухався. Для птахів ми заготували... насіння, ...яго­ди. У саду доспіли... яблука, ...груші, ...сливи.
2-а група. Вправа 86, с. 42.
3-я група. Списати текст. Підкреслити однорідні
члени із залежними словами.                    
Ми — українці. Мова наша українська. Це мова, якою ми розмовляємо, без якої не мислимо свого іс­нування. Вона прекрасна, багата, мелодійна.


Урок  рідної мови №6. 4 клас
Тема. Уявлення про складне речення
Мета: ознайомлювати учнів зі складним реченням; навчати ви­значати головні члени в реченнях, що мають 2-3 основи; будувати складні речення за зразком та схемою; розвивати мислення, мов­лення; виховувати інтерес до дослідницької роботи.
Обладнання: два аркуші паперу, фломастери, кольорові картки із завданнями, тематичні малюнки, схеми речень, картки з домаш­нім завданням.
 Тип уроку: урок-дослідження, ділова гра.
Хід уроку
I.    ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
— Добрий день, шановні науковці! Усі на міс­цях? Працювати готові? Настрій гарний? Дух бо­йовий? Отже, робочий день у науковому центрі
«Речення» починається!
II.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
— Шановні колеги! Ми провели велику до­слідницьку роботу над реченням. Зараз необхідно узагальнити наші знання про нього, щоб потім ми змогли довести наше дослідження до кінця.
*   Робота в групах. Складання опорної схеми.
Прийом «Асоціативний кущ». Інформація пи­шеться на аркушах фломастерами.
*   Виступ експертів. Презентація робіт.
Запитання до науковців
1-а група. Що називаємо основою речення?
2-а група. Які члени речення називаються під­метом і присудком?
*   Практична частина. Підкреслити основу речен­ня.
Побачив горобчик воду, напився, скупався, за­цвірінькав.
*   Доповіді експертів. Порівняння результатів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ
— Сьогодні ми повинні завершити досліди з теми «Речення».
Завдання:
1.Зрозуміти, що таке складне речення.
2.Навчитися утворювати складні речення.
3.Навчитися визначати основу складних речень.
—     Бажаю вам успіхів!
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота у дослідницькій лабораторії Вправа 91, с.  44.
*   Прочитайте текст. Скільки в ньому речень?
Спишіть.
*  Чим відрізняються перші два речення від тре­тього?
*     Підкресліть у кожному реченні основу.
Робота в парі.
*     Скільки повідомлень у першому, другому, тре­тьому реченнях?
*     Пригадайте математику. Чим відрізняється про­ста задача від складеної?
*     Яке з трьох речень, на вашу думку, буде склад­ним? Чому?
*     Зробити висновок про те, яке речення назива­ється складним. (Робота в групі.)
*     Прочитайте  правило  на с. 45.  Порівняйте з власним висновком.
2.    Пошукова робота
Вправа 93 (робота в парі під керівництвом вчи­теля).
*      Прочитати вірш.
*      Знайти складне речення. Підкреслити основу.
З'ясувати кількість частин.
*  Списати строфу вірша, у якій є однорідні члени речення. Позначити їх.
*     Колективна робота над складанням схеми  складного речення.
3.    Після такої важкої праці необхідно відпочити.
Оголошую перерву!
Ви втомились?
Саме час дружно відпочити
І знайому фізхвилинку
В гості запросити.
Діти
Ми писали, ми трудились,
 Наші пальчики втомились,
А щоб далі нам писати,
Треба пальці розім'яти.
 Руки вгору потягніть
 І до сонця підстрибніть!
 Всі присядем, встанем враз,
 Знов чекає праця нас!
4.      Випробування об'єкта дослідів (самостійна ро­бота)
Метод «Броунівський рух». (На кольорових картках записані завдання. Учні їх виконують, після чого об'єднуються за кольором і спільно пере­віряють правильність виконання.)
Завдання до самостійної роботи
*  Учні 1-ї групи отримують картки червоного кольору.
Списати. Підкреслити основу та поставити роз­ділові знаки в складному реченні.
Квартира поволі стала перетворюватися на басейн. Плавають тарілки димлять несамови­то сковорідка чайник.
*    Учні 2-ї групи отримують картки жовтого кольору.
Списати. Підкреслити головні члени в склад­ному реченні.
На небі засяяло ясне сонечко, а на луках за­зеленіла молода травичка. З вуликів вилетіли пра­цьовиті, метушливі бджоли.
*    Учні 3-ї групи отримали картки зеленого ко­льору.
Списати. Підкреслити підмет і присудок. Визна­чити, яке це речення просте чи складне.
У кінці травня самка відкладає від 12 до 24 яєць, із яких вилуплюються пташенята.
*    Перевірка завдань.
5. Творча лабораторія
Працюють «науковці» 1-ї та 2-ї груп.
*    За малюнком та схемою придумати та записати складні речення
«Науковці» 3-ї групи працюють із «науковою літературою»: виконують вправу 94.
* Перевірка виконання завдань.
V.  ДОПОВІДЬ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДІВ
1.  «Речення з відкритим кінцем» (все про речення)
2.  Як визначити, що речення є складним?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Відповіді за схемою
Урок
 цікавий                пізнавальний                  корисний                  нудний
Діти працювали
Усі                  пасивно                      активно                  деякі
(з віддачею)                                                                     (байдуже)
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-а група. Скласти і записати речення за схе­мами.
_______ _______ .......  .......     , і _______   ________ .............    
_______ _______ .......  , але ..........  _______ 
_______ _______ .......  , а _______   ________ .............  .............
______________ , але ............
2-а група. Списати, підкреслити граматичні основи.
Зачахла волога земля, бруньки набубнявіли, де­рева взялися прозеленню. Хмари розійшлися, на небі засяяли зорі. Там закує зозуля, тут щебече соловей­ко. Сонце почало заходити, рибалки підійшли до берега.
3-я група. Вправа 95 (4 прислів'я).

Урок  рідної мови №7. 4 клас
Тема. Узагальнення знань із теми «Речення»
 Мета: узагальнювати і систематизувати знання учнів про речення; закріплювати навички правильного інтонування; збагачувати слов­никовий запас учнів; розвивати мислення, мовлення; виховувати почуття доброти, бережливе ставлення до природи.
 Обладнання: молоточок; малюнки; наклейки із зображенням тва­рин, рослин; картинка із зображенням пелікана, метеликів; картки із завданнями для роботи в парі; картки для домашнього завдання.
Тип уроку: урок-аукціон.

Хід уроку
І.   ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Ви сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати.
— Подаруйте мені свої гарні, милі усмішки, і почнемо урок рідної мови. На уроці ми:
*     сидимо — правильно;
*     пишемо — каліграфічно;
*   слухаємо — уважно;
*   відповідаємо — чітко.
II.  ВСТУПНА ЧАСТИНА (ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРАВИЛАМИ ГРИ, ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ)
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок — урок-аукціон. Вам цікаво дізнатися, що таке аукціон?
*   Працює довідкове бюро зі словником іншо­мовних слів (група дітей знаходить це слово і читає його зі словника).
Аукціон — привселюдний розпродаж, при яко­му покупцем є той, хто пропонує вищу ціну.
Учитель. На аукціоні можна купити різний товар. Цей товар називається «лот». На нашому аукціоні продаються малюнки, наклейки із зобра­женням тварин та рослин, які можна купити не за гроші, а за знання. Їх можна купити лише в тому разі, якщо правильно і швидше за всіх виконати завдання. Купуючи товар, ми закріпимо знання з теми «Речення».
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Учитель. Увага! Розпочинаємо аукціон! (Удар молоточком.)
Лот № 1. Наклейки із зображенням свійських тварин.
*     Щоб купити цей лот, слід дати повну відповідь
на запитання. (Метод «Мозковий штурм»)
*     Що таке речення?
*     Що виражає речення?
*     Якими бувають речення за метою висловлю­вання?
*     Яке речення називається розповідним? Які розді­лові знаки ставляться в кінці розповідних речень?
*     Яке речення називається питальним? Які розді­лові знаки ставляться в кінці питальних речень?
*     Яке речення називається спонукальним? Які розділові знаки ставляться в кінці спонукаль­них речень?                             
* Якими бувають речення за інтонацією?
* Які розділові знаки ставляться в кінці оклич­них речень?
* Які розділові знаки ставляться в кінці неокличних речень?
 * Що таке однорідні члени речення? Навести приклади.
* За допомогою чого вони поєднуються між со­бою?
 * Коли між однорідними членами ставиться ко­ма?
* Яке речення називається складним?
*   Як на письмі поєднуються прості речення в складному?
(Після кожної правильної відповіді вчитель сту­кає молоточком, говорячи: «Продано», і дає купле­ний товар.)
IV. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Дд
Добро доброзичливість
—          Поновіть слова і запишіть речення калігра­фічно.
отХ мядул арбод єажаб, йот мас огой єам. (Хто людям добра бажає, той сам його має.)
—                                                      Тож побажаємо собі добра і злагоди в ро­боті. (Учні беруться за руки і посміхаються одне одному.)      
V.  РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Лот № 2. Наклейки, на яких зображені дикі тварини.
—      Проаналізувати речення:
*     прочитати з правильною інтонацією;
*     визначити вид речення за метою висловлюван­ня та інтонацією;
*     підкреслити основу речення, з'ясувати складне воно чи просте.
Хто людям добра бажає, той сам його має.
—      Товар продано! (Удар молоточком.)
Лот № 3. Наклейки, на яких зображені птахи.
1.  Відгадування загадки
У морі купався,
Сухеньким зостався.
 Під дзьобом — торбинка,
 У дзьобі рибинка. (Пелікан)
—          Знайдіть тлумачення цього слова у тлумач­ному словнику.
2.  Буквено-звуковий аналіз слова (біля дошки)
3.  Вправа «Піраміда»
Учні «ланцюжком» додають до слова «пелікан» по одному слову, щоб утворилося речення.
Умова: в реченні повинні бути однорідні члени.
4.  Запис речення біля дошки
*     Підкреслити основу.
*     Позначити однорідні члени речення.
*     Товар продано! (Удар молоточком.)
Фізкультхвилинка


Гуси-лебеді летіли,
На лужку тихенько сіли.
Посиділи, поклювали,
Покружились й дружно встали.
Полетіли...
А внизу трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі!
Вітер дерева колише-гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє,
То вперед, то назад прогинає.
А гуси летять, відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.


Лот № 4. Наклейки, на яких зображені рослини.
 * Робота в парі. Поставити в реченні розділові знаки.
1.  Пара отримує картку, у якій розставляє розділові  знаки.
2.  Потім пара отримує картку для перевірки за­вдання.
3.  Записують правильний варіант.
—       Товар продано! (Удар молоточком.)
Лот № 5. Наклейки, на яких зображені метелики.
—       Щоб купити цей лот, необхідно виконати низку творчих завдань.
*     Написання есе на тему «Метелики» (3-4 речення).
*     Виконання вправи «Сенкан».
Метелик
Ніжний, легкий, яскравий
 Порхає, літає, задаровує.
 Захоплюємося, милуємося.
Дуже красиві створіння.
*     Складання вірша (можна власного). Робота в групах (учні 1-ї та 2-ї груп).
На квітку...
...чарівний.
Він був...
...і легкий.
Учні 3-ї групи малюють метеликів.
—       Товар продано! (Удар молоточком.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Підрахунок «купленого товару». Оцінювання.
— Діти, малюнки, які ви придбали на аукціоні, незвичайні. На них зображені рослини і звірі, ме­телики і птахи. Це все — наша природа, яку необ­хідно охороняти та оберігати.
Не стріляй у пташку,
Не лови комашку,
Не зірви рослинку,
Не топчи травинку.
Бо земля без них —
Як без зірок ясних.
їх створив Господь для тебе,
їх краса для всіх під небом!
— Знання з якої теми ми сьогодні узагальню­вали?
VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1-а група. Вправа 90, с. 44.
Скласти власну розповідь за малюнком.
2-а група. Вправа 90.
3-я група. Списати речення, пояснити розділові знаки.
Поміж соснами ростуть білокорі берізки, кре­мезні дубки, тремтливі осички. Дід говорить, що так співають лебедині крила.




"В гостях у Сонечка на галявині Здоров'я"
Здоров'я маємо - не дбаємо, а втративши - плачемо.
Виховний захід в 4-му класі
Мета. Створити умови для закріплення знань учнів з питань здорового способу життя; розширити поняття про те. що від здоров'я дітей залежить здоров'я нації, а значить благополуччя і добробут всієї України, її майбутнє. Розвивати бажання вести активний спосіб життя, дбати про свій фізичний і духовний стан. Виховувати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров'я, прищеплювати інтерес до занять фізкультурою і спортом. Дати дітям корисні поради щодо збереження і зміцнення здоров'я.
Учитель. Доброго здоров'я, діти, доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров'я, любі діти, в світі головне.
А здоровий і веселий - щастя не мине!
Учень. Гостей наших радо усіх зустрічаєм,
Для них привітання від класу ми маєм.
Ми хочем, щоб ви всі щасливі були,
Щоб діточки ваші здорові росли,
Щоб смуток і горе назавжди пішли.
- Діти, а чому я привіталася з вами, побажавши доброго здоров'я?
Учитель. Всім відомо, що приємно бути здоровим. Міцне здоров'я - це найдорожчий скарб.
Учні. Хто здоровий, той сміється,
Все йому в житті вдається,
Радість б'ється в нім щоднини
 Це ж чудово для людини!
Хто здоровий, той не плаче,
 Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
 Хто здоровий - не сумує,
Над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде
Й  за собою всіх веде.
Бо здоров'я - це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно!
І доступні для людини
Всі дороги і стежини!
Учитель. У народі кажуть: "Немає щастя без здоров'я". Як ви розумієте це? (Відповіді дітей).
Отже, щоб бути щасливим, потрібно дбати про своє здоров'я. А для чого людині здоров'я? (Відповіді дітей).
А що треба робити, щоб бути і почувати себе щасливим і радісним, тобто, як же берегти своє здоров'я? (Відповіді дітей).
Правильно ви, діти, сказали, щоб бути здоровими, треба вести здоровий і активний спосіб життя.
Учитель. У нас у класі є чарівні віконця, за ними - найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може подивитися в це віконечко, але не розповідати, кого він там побачив, аж доти всі найцікавіші й найсміливіші не зазирнуть в нього. (Діти заглядають у віконця).
Учитель. То кого ви побачили в чарівному віконці? (Відповіді дітей). Так, ви побачили в чарівному вікні-дзеркалі кожен себе - найцінніший скарб. Кожен з вас - неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні, і саме такої більше на землі немає і не буде ніколи. Отже, найцінніший скарб планети - це людина, а найцінніший скарб людини - це здоров'я. Я хочу, щоб ви, мої любі друзі, були, насамперед, здоровими. І тому ми помандруємо сьогодні стежками здоров'я, поведемо мову про те, як потрібно берегти і зміцнювати своє здоров'я.
Пісня "Чарівний вагон".
1.        Чарівний вагон біжить, хитається,
Швидкий потяг набирає хід.
Подорож вже наша починається,
Раді ми зустріти тут усіх.
Приспів.
Стрічкою, стрічкою наша путь стелиться
Бути здоровими хочемо завжди.
 Кожному, кожному в кращеє віриться,
Про здоров'я дбатимем і нема біди.
2.        Щоб міцним здоров'я зберегти своє
Чистоти дотримуватись слід,
Сонце, і повітря, і водичка є.
Загартовуватися ти звик.
Приспів.
Учитель. Придивіться до сонечка, яке на дошці, чого немає у нього? Так, промінців. Якщо ми зберемо всі промінці, то наше сонечко буде радісним, усміхненим, веселим, здоровим, а галявина засяє всіма сонячними барвами. А ви за виконані завдання отримуватиме нагороди.
І девізом нашого заняття будуть слова:
 «Щоб міцне здоров'я мати,
Треба промінці зібрати».
Народна мудрість говорить, що здоров'я прибуває краплинами, а зникає пудами. Ці краплини здоров'я прибувають завдяки використанню цілого ряду умов.
Що ж це за умови, ми сьогодні з вами і дізнаємося.
1.Перший промінчик "Режим дня".
 Для того, щоб людина була завжди охайною, все встигала зробити, не спізнювалася на заняття, на роботу, вона повинна дотримуватися режиму дня.
Гра "Плутанина" (Діти повинні розмістити сюжетні малюнки, що відображають основні моменти режиму дня, в певній послідовності. Працюють в групах.) Молодці! Сонечко має перший промінчик, а групи - квіточки.
2. Другий промінчик "Гімнастика. Активний відпочинок".
Здоров'я ви маєте берегти самі, а лікар вам дає такі поради.
 Поради шкільного лікаря.
Розкажу вам зараз, діти,
Дуже правила прості:
Як за партою сидіти -
Це потрібно у житті.
Спинку рівною тримайте,
Рук на книжку не кладіть,
Голову не нахиляйте,
Як окличний знак сидіть!
Будуть в вас здорові очі,
 Швидко будете рости.
Хто здоровим бути хоче –
Вмій здоров'я берегти.
Лікар. Проведемо зараз хвилинку здоров'я "Набираємося сили"
Нахилилися вперед,
 Нахилилися назад.
Повернулись вправо, вліво,
Щоб нічого не боліло.
До товариша всміхнулись.
Всі присіли, потягнулись
І на місце повернулись.


Вчитель. Після навчання найкращим відпочинком для вас буде заняття спортом, рухливі ігри, плавання, катання на велосипеді, самокаті, роликових ковзанах, взимку - на санчатах, лижах, ковзанах, фізична праця на свіжому повітрі.
Рух - це життя.
Він зміцнює здоров'я.
 Клітинку кожну
 Він зігріває кров'ю.
Без руху швидко
 Стане кволим тіло.
 Тож:, склавши руки,
Не сиди без діла!
0       спорт! О спорт!
Це просто клас!
Дружіть із ним завжди,
Здоров'я, юність силу дасть
1       творчої снаги.
3. Третій промінчик "Чистота - запорука здоров'я".
Заходить Королева Чистоти.
-- Я не помилилася - це школа ? Я принесла вам цю посилку.
(Діти підходять до посилки, дістають аркуші з правилами гігієни і працюють в групах з деформованим текстом. По черзі читають).
1.                 Кожний ранок умивайся, мий вуха та шию.
2.                 Чисть зуби вранці і ввечері.
3.                 Мий руки перед їжею, після будь-якого забруднення, обов'язково після туалету.
4.                 Коротко обстригай нігті.
5.                 Носи в школу гребінець і носову хустинку.
6.                 Ретельно мий овочі та фрукти.
7.                 Не смокчи та не гризи різні предмети, пальці і нігті.
Королева. Якщо будете дотримуватися цих правил, то будете здоровими.
Бережіть здоров'я власне,
Поки є на це ще час,
Бо життя таке прекрасне
І воно одне у нас. (І сідає за парту).
4. Четвертий промінчик "Їжа - джерело росту і здоров'я".
Учень.
Щоб мати здоров'я, слід правильно їсти,
Вживати поживне і тільки корисне.
Не їсти надміру, не шкодити тілу
І пам'ятати про вітаміни.
Учитель. Наші вітамінки розкажуть самі про себе, а ви, діти, уважно послухайте.
Учні.
Вітамін А. Якщо ви хочете мати гарну шкіру, рум'яні щічки та добрий зір, звертайтеся до мене. Я товаришую із морквою, помідором, абрикосом, петрушкою, зеленою цибулею та кропом.
Вітамін В. Якщо ви хочете зростати сильними, веселими і мати добрий апетит, я вам допоможу. А товариші мої - це картопля, горошок, буряк, редис, квасоля та зелений салат.
Вітамін С. Якщо ви хочете мати міцне здоров'я, бути завжди бадьорими, я стану вам у пригоді. Мої друзі - лимон, апельсин, порічка та чорна смородина, капуста, зелена цибуля та хрін.
Вітамін Д. Я дуже потрібний тим, хто хоче швидко і добре рости, мати гарну статуру та міцні зуби. Хоча мої друзі не ростуть ані в садку, ані на городі, я також маю для вас корисні подарунки - це молоко, яйця, сир, вершкове масло. До того ж я товаришую із самим сонечком: влітку його промінці разом із засмагою передають вам і вітамін Д, тобто мене.
Учитель. Їжа за кількістю і якістю має відповідати вашому вікові, бути смачною і поживною, відновлювати витрачену розумову і фізичну енергію
5. П'ятий промінчик "Навколишнє природне середовище і здоров'я"
Оскільки людина - це частина природи, то здоров'я людини, зокрема і ваше, залежить від здоров'я природи.Учні.
Помандруйте в поле, в гай-
Трав і квітів там розмай.
 І у цьому розмаїтті
Ви знайдете безліч ліків.
Як зустрінуться вам, друзі,
Запашні ромашки в лузі,
 Не забудьте їм вклонитись,
Й пелюсток росою вмитись,
Бо ромашкові відвари –
То найкращі ліки-чари.
 Сценка.
Видра змучилась до краю:
-  Зуби! Зуби! Помираю!
-  Та зарадити не важко,
Зуби полощи ромашкою.
Коли хтось упав раптово,
Чи поранив руку, ногу -
Подорожник - всім дружок,
Прикладіть його листок.
З кропиви борщі й салати
Добрі можна зготувати.
Хоч жалюча кропива,
Та жаліє всіх вона.
Від застуди і від кашлю
Випийте мікстуру краще:
З мати-й-мачухи відвар
Допоможе, друзі, вам.
Сценка.
-Дятле, друже, виручай,
Не засну ніяк - і край!                                                                                                            
-      Добре, Дрозде, небораку,                                                                                               
Дам тобі настою маку.
Валер'янки слізки-краплі
Заспокоять серце ваше.
А заварите лопух -
Вже  волосся - мовби пух.
Скрізь: і в лісі, і у лузі -
Знайдете надійних друзів.
Пам'ятайте, любі діти!
Час травичку пожаліти!
Роси зберете медові -
Будете усі здорові.
Учитель. Молодці, гарні вірші розказали.
Як навколишнє середовище змінюється під впливом діяльності людей?
Чому треба берегти природу?
А що можуть робити діти для збереження природи від забруднення?
Учні.
Висаджувати дерева і кущі, бо рослини допомагають очищати повітря від шкідливих речовин.
Економити воду, тепло та електроенергію. Щоб у домі була вода й тепло, потрібно спалити багато вугілля, газу чи мазуту. А чим більше спалюється, тим більше забруднюється природа.
Викидати менше сміття. Адже для його переробки працює багато заводів, які теж забруднюють природу.
Пропоную пограти у гру , яка називається "10 правил". Це ті правила, які ви маєте виконувати щодня. Попрацюємо у групах. У вас на партах лежать конверти. Відкрийте їх і хто уважний і хоче бути здоровим - легко вгадають потрібне слово.
1.      Як прокинувся - вставай,
Ліні волі... (не давай).
І під музику бадьору ти зарядку....
 (починай).
Щоб здоровим довго жити,
Воду слід усім...(любити),
Мило, пасту, гребінець –
 будеш справжній...(молодець).
2. Зуби добре вичищай,
Милом руки...(вимивай).
Пам'ятай про основне,
Що здоров'я...(головне).
3. Але ти не поспішай, подивись
спочатку,
 Чи нічого не забув, чи усе в ...
(порядку).
І дивись, не барись,
 В школу швидко, швидко ... (мчись).
В школі, в класі не брудни,
Сміття бачиш ... (підніми).
4.      Не носи в кишені жуйки,
Крейду, яблука і булки,
Кнопки, цвяхи, сірники,
А носи ... (носовички).
5. Будьте всі здорові, діти,
З усмішкою в світ ...(ідіть).
Хай вам щиро сонце світить,
Всі здоровими ...(ростіть).
6. Щоб тобою всі пишались,
Перехожі оглядались,
Так роби, щоб люди звикли –
Ти у всьому завжди ... (приклад).
7.      Щоб міцне здоров'я мати,
Треба добре...(пам'ятати)
Дітям правила прості,
А за змістом - ...(золоті).
VI. Шостий промінчик "Здоров'я пішохода".
Послухайте пісеньку.
Шлях безпечний обирать,
Щоб додому поспішать,
Вчать у школі (Тричі).
 Як дорожній знак читать,
Щоб спокійно мандрувать,
 Вчать у школі (Тричі).
Про смугастий перехід,
Де хазяїн - пішохід,
Вчать у школі (Тричі).
З світлофорами дружить,
Щоб завжди в безпеці жить,
Вчать у школі (Тричі).
Учитель. Давайте знову активно попрацюємо. Виконаємо «Тестові завдання».
1.         Як потрібно обходити автобус?
а)         позаду;
б)         попереду;
в)         як завгодно.
2.         Чому дорожні знаки фарбують у яскраві кольори?
а)         щоб було далеко видно;
б)         щоб було гарно на дорогах;
в)         всім подобаються яскраві кольори.
3.   Чи можна переходити вулицю, якщо на світлофорі горить зелене світло, а регулювальник забороняє рух?
а)         так;
б)         ні;
в)         за бажанням пішохода.
4.         Ти з друзями хочеш пограти у м'яча:
а)         гратимете на дорозі, коли не їздять машини;
б)        підете грати на стадіон;
в)         де завгодно.
VII.        Промінчик "Корисні і шкідливі звички.”
Учитель. Які ви маєте корисні звички, (діти називають).
Назвіть, які ви знаєте процедури, що допомагають загартовувати організм. Адже вони теж додають бадьорості й сили.
Відповіді дітей. (Повітряні та сонячні ванни, обтирання тіла мокрим рушником, обливання холодною водою, миття ніг прохолодною водою і т.д.).
/Files/images/11/Ємблема Сонечко.jpgПовітря, сонце і вода -
Для всіх хвороб просто біда.
Тож: гартуватись, друже, слід,
Щоб врятуватися від бід.
На сонце личко підставляй,
Водою тіло обливай,
Морозу, холоду не бійся,
А для сміливості ти смійся.
Недарма народна мудрість говорить: "Сонце, повітря та вода - наші найкращі друзі!". Пам'ятайте завжди про це.
Які ви знаєте шкідливі звички?


Шкідливі звички, мовби тінь,
Все ходять за тобою,
І так чекають на ту мить,
Щоб потягнуть з собою.
Наркотики і цигарки, спиртне -
Це просто страх,
Як ви подружитесь із ними -
Здоров'ю буде крах.
То що ми скажемо шкідливим звичкам?
Ні.

VIII.       Промінчик "Веселий настрій і здоров'я"
Як, на вашу думку, чи поліпшується в людини самопочуття від гарного настрою і щирої усмішки?
Пригадайте, ми вже з вами говорили про те, що гарний настрій - це ознака здоров'я. І навпаки: смуток, журба, хвилювання, поганий настрій негативно впливають на здоров'я людини.
Тому ми зараз трішки відпочинемо і пожартуємо.
Усмішки. 1. „Уже умився”
-- Умивайсь, бери, синочку,
Швидше-бо не мнися!
 -- Так за мене он, в куточку,
 Кіт уже умився.
Вася йшов до школи
 Із портфелем у руці.
 А під вухом біле коло,
 Білі плями на щоці. -  
Васю, - пирснули хлоп'ята, -
Ти що, хату десь білив,
А чи борошно із татом
У млині всю ніч носив?
-         Ні, - малий пригладив чуба
І протяг легким баском, -
Це я довго чистив зуби
Білосніжним порошком.
(Б.Шрубенко.)
„Кури насміхаються”
Наш малий Іванко
Вранці не вмивається.
З нього біля ґанку
Кури насміхаються.
А чому з Іванка
Кури насміхаються?
Бо вони щоранку
У піску купаються.
 Учитель. Діти, зараз ми розв'яжемо веселий приклад.
Гляньте на екран. ГАРНИЙ НАСТРІЙ + ? = ЗДОРОВ'Я
Який другий доданок ви б поставили на місце знака питання?
(Учитель прикріплює замість знака питання малюнок клоуна з усмішкою).
Учитель. Упродовж усього існування людства здоров'я цінувалось над усе. Наші пращури добре розуміли значення здоров'я. У народних приказках і прислів'ях збереглося безліч порад:
Здоров'я маємо - не дбаємо, а втративши - плачемо.
Здоровий злидар щасливіший від багача.
Які ще приказки про здоров'я ви знаєте? (Діти відповідають).
Так, здоров'я треба берегти, бо його важко відновити. А ви все робите, щоб зберегти здоров'я? Давайте пограємо у гру "Овації".
(Вчитель пропонує встати тим, хто, приміром, уранці робить зарядку. Якщо є такі, вони встають, а інші їм аплодують).
Устаньте всі ті, хто:
Робить вранці зарядку;
Не має шкідливих звичок;
Любить фізкультуру.
Старанно працював, допомагаючи Сонечку.
Учитель. На партах у вас є квітки здоров'я. Прикріпимо тепер ці квіточки на дошку. І утворимо квітучу галявину Здоров'я.
Ми знайшли з вами всі промінчики. Тепер наше сонечко тепле, ласкаве, веселе.
Королева вручає пам'ятні знаки кожному учневі.
Учитель. Сьогодні ми з вами багато чого пригадали, дещо дізналися нове, над чимось задумалися. Ростіть здоровими, діти, щоб раділи ви світові, а світ радів вам!
/Files/images/8/Эмблема Сонячні промінчики.jpgШвидко спливають хвилини –
От і прощатись пора.
 Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров'я, добра.
Усі разом.
Здоров'я - це сила!
Здоров'я - це клас!
 Хай буде здоров'я
У вас і у нас!
Звучить пісня дитячої організації молодших школярів «Веселкова країна»


Немає коментарів:

Дописати коментар